9 znepokojujících faktů, po kterých už nikdy nebudete jíst v McDonaldu!

0
654

Máte hlad? Tak si určite najprv prečítajte tento článok ešte predtým, než sa vyberiete do vašej obľúbenej reštaurácie rýchleho občerstvenia.

Vyhnete sa tak širokej palete priemyselných chemikálií a liekov na predpis. Vedeli ste, že spolu s hamburgerom jete aj rozdrvených chrobákov alebo kačacie perie?

Tuto nasleduje zopár z najnechutnejších prídavných látok, ktoré sa do vás dostanú, keď sa vyberiete do niektorej z uvedených reštaurácií.

1. Síran amónny

Nič nepomáha masovej produkcii pečiva lepšie ako síran amónny. Bohužiaľ, nič iné tiež lepšie nehnojí pôdu alebo nezabíja hmyz. Viac o tejto, ale aj iných chemikáliách používaných pri výrobe pečiva, sa dozviete v článku: 5 nebezpečných prísad ukrytých v balenom chlebe (v angličtine).

2. Silikónový olej

Kuracie nugaty sú plné dimetylpolysiloxánu, teda silikónového oleja, ktorý sa často používa pri výrobe kontaktných šošoviek a ďalších medicínskych pomôcok. Obsahujú ho tiež šampóny, kondicionéry, leštidlá, ohňovzdorné dlaždice, atď. Zoznam je pekne dlhý.

Viac o vašich obľúbených McNuggets sa dozviete tu: Kura, ktoré by malo byť zakázané (v angličtine).

3. L-Cysteín

Reštaurácie rýchleho občerstvenia používajú aminokyselinu L-Cysteín, ktorá je synteticky vyrobená z ľudských vlasov alebo kačacieho peria. Pridáva sa do mäsa na jeho ochutenie, ale aj do chleba a pečiva.

4.TBHQ

Táto prídavná látka sa nachádza v 18 položkách McDonald‘s menu. Je čiastočne smrteľná, ale nebojte sa. Americká agentúra pre potraviny a liečivá (FDA) ju vo všeobecnosti považuje za bezpečnú.

Viac sa o nej dočítate tu: Vedľajší produkt spracovania ropy, ktorý pravdepodobne konzumujete (v angličtine).

5. Propylén glykol

Propylén glykol je chemická látka nachádzajúca sa prevažne v nemrznúcich zmeskách a e-cigaretách. No a ešte niekde – samozrejme v potravinách rýchleho občerstvenia.

6. Lieky na predpis

Pri testovaní charakteristík peria hydiny z veľkochovoch zistili výskumníci z Univerzity Johna Hopkins pár veľmi zaujímavých vecí. Antidepresíva a mnoho ďalších liekov na predpis sa pridávajú do krmiva hydiny určenej pre siete rýchleho občerstvenia.

Áno, presne tak, McChicken sendviče a McNuggets pochádzajú z kuriat odchovaných na pravidelnej diéte pozostávajúcej z liekov na predpis, ale aj voľno predajných a dokonca i tých zakázaných. Čítajte o tom viac v článku: 3 špinavé fakty o kurčatách odhalené.

7. Kyselina karmínová

Syntetizuje sa z druhu chrobákov. Kyselina karmínová sa používa na prifarbovanie potravín, zvlášť mäsa do červena. O chrobákoch vo vašom jedle sa dočítate v tomto článku (v angličtine).

8. Celulóza

Túto organickú látku vyrábanú z buničiny nájdete v takmer každej položke jedálneho lístka v reštauráciách rýchleho občerstvenia. Podrobnejšie sa o nej dozviete v článku Tajomné prísady vo fastfoode (v angličtine).

9. Oxid kremičitý

Tento priemyselný piesok sa používa napríklad v produktoch čili vo Wendy’s, aby sa prášok nezliepal. Viac sa o ňom dozviete v článku, na ktorý odkazujeme v predošlom bode.

Záver

Uvariť si vlastné zdravé jedlo neznelo nikdy predtým príťažlivejšie. Ak si myslíte, že to nedokážete, prečítajte si v tomto článku (v angličtine), ako si vypestovať vlastné biopotraviny. Vravíte, že nemáte k dispozícii záhradu, ale len byt? Tak potom si pozrite tieto tipy pre pestovanie v činžiaku (tiež v angličtine).

Zdroj: Svetkolemnas.info, Foto: Radu Bercan / Shutterstock.com

RSS Protext – kultura

  • Ministr Lipavský uvedl do funkce novou generální ředitelku Českých center
    Praha 1. prosince 2023 (PROTEXT) - Generální ředitelkou Českých center se stává Jitka Pánek Jurková. Do vedení sítě českých kulturních institutů v zahraničí přichází po šesti letech řízení jednoho z nich, Českého centra v Bruselu. Do funkce Pánek Jurkovou 1. prosince 2023 jmenoval ministr zahraničních věcí Jan Lipavský na základě výsledků výběrového řízení. Česká centra […]
  • Galerie moderního umění v Hradci Králové oslavila 70 let a slaví dále
    Hradec Králové 30. listopadu 2023 (PROTEXT) - Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) si 30. listopadu tohoto roku připomněla 70. výročí od založení. U příležitosti svého jubilea připravila výstavu Hledá se mistrovské dílo představující více než 200 obrazů ze svých rozsáhlých sbírek. Výročí a význam galerie přišla připomenout a osobně pogratulovat náměstkyně hejtmana Královéhradeckého […]
  • Palladium hostí autogramiádu herců a tvůrců filmu Aristokratka ve varu
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Ve čtvrtek 30. 11. 2023 od 15 do 16:30 hodin proběhne v nákupním centru Palladium křest filmového přebalu knihy „Aristokratka ve varu“ spojený s představením filmového traileru k připravovanému filmu a autogramiáda herců a tvůrců. Akce se zúčastní autor knihy Evžen Boček, režisér Jiří Vejdělek, z herců se připojí […]