Po přečtení tohoto textu se už na banán nebudete dívat tak jako dříve

0
407

Je to zajímavé. Banány obsahují tři přírodní cukry – sacharózu, fruktózu a glukózu v kombinaci s vlákninou. Banán Vám tedy nabídne trvalý a podstatný příval energie.

Výzkum ukázal, že jen dva banány dodají dostatek energie pro namáhavé 90 minutové cvičení. Není divu, že právě toto ovoce je číslem jedna pro špičkové sportovce na celém světě.

Ovšem energie není jediným aspektem, jak nás banány mohou udržovat ve fit kondici. Toto žluté ovoce nám může pomoci překonat podstatné množství chorob, kvůli čemuž by bylo být součástí Vašeho každodenního jídelníčku.

Deprese

deprese

Podle současného průzkumu prováděného časopisem MIND mnoho lidí potýkající se depresemi „vypořádá“ se svým psychickým onemocněním jednoduchou konzumací banánu.

Důvodem je fakt, že banány obsahují tryptofán, druh aminokyseliny, kterou tělo přeměňuje na serotonín. Ten je známý tím, že Vás dokáže uklidnit, zlepšit náladu a obecně Vás udělá šťastnějším.

Premenstruační syndrom

Zapomeňte na tablety, jezte banány, které obsahují vitamín B6. Ten reguluje hladinu krevního cukru a také dokáže výrazně zlepšit Vaši náladu.

Anémie

Vysoký obsah železa v banánech dokáže stimulovat tvorbu hemoglobinu v krvi, čímž zlepšuje stav případné anémie.

Krevní tlak

Toto tropické ovoce obsahuje extrémní množství draslíku a jen málo soli. Tím se stává perfektním přítelem v boji proti vysokému krevnímu tlaku.

V tomto problému je dokonce natolik účinný, že americký Úřad pro léky a potraviny právě povolil prodejcům banánů používat zdravotní tvrzení, že banány snižují riziko vysokého krevního tlaku a mozkové mrtvice.

Posílení činnosti mozku

brainpower

200 studentů z Twickenhamské školy (Anglie) si minulý rok vypomáhali v době zkouškového. Jak? Konzumací banánu.

Aby popohnali svou mozkovou činnost, studenti konzumovali banány na snídani, svačinu i oběd. Výzkum ukázal, že draslíkem prošpikované ovoce dokáže napomáhat v učení tím, že jsou děti více pozorné.

Zácpa

Banány obsahují vysoké množství vlákniny.

Zahrnutím banánů do svého jídelníčku napomůžete obnově normální činnosti trávícího traktu, čehož dosáhnete i bez nutnosti použití léků.

Pálení žáhy

Banány mají ve Vašem těle přirozený protikyselinový efekt. Takže v případě pálení žáhy zkuste sníst pár banánů pro ztlumení bolesti či utišení nepříjemného pocitu v hrudníku.

Ranní nevolnosti

Pokud si na banánech budete pochutnávat mezi Vašimi hlavními jídly, budete si udržovat hladinu krevního cukru na stabilní úrovni. Vyhnete se tak možným ranním nevolnostem.

Štípnutí hmyzem

Předtím, než sáhnete po krému proti štípancům, pokuste se potřít postihnuté místo vnitřní stranou banánové šlupky. Mnoho lidí má se zmíněným postupem skvělé výsledky ve snížení pálení a podráždění.

Kovociny

kocovina

Jedním z nejrychlejších způsobů, jak překonat kocovinu po konzumaci alkoholu je udělání banánového mléčného koktejlu s příměsí medu.

Banán uspokojí žaludeční kyselinu a s pomocí medu se obnoví hladina spotřebovaného cukru v krvi, přičemž mléko uklidní a rehydratuje Váš organismus.

Nervy

Banány obsahují vysoké množství vitamínů skupiny B, které přispívají k utišení nervového systému. Máte nadváhu nebo se vám těžce pracuje?

Studie institutu psychologie v Rakousku ukázali, že stres v práci vede ke zvýšenému sklonu konzumovat potraviny jako čokoláda nebo čipsy.

Po přezkoumání pěti tisíců pacientů vědci zjistili, že nejobéznější lidí mají tendenci pracovat ve stresově založených zaměstnáních.

Závěr výzkumu byl takový, že pokud se chcete vyhnout přejídání způsobeného stresem, potřebujete kontrolovat svou hladinu cukru v krvi. To dosáhnete tak, že budete konzumovat potraviny s vysokým obsahem sacharidů každé dvě hodiny.

No a banány jsou na tento účel mnohem lepší než už zmiňované brambůrky.

Žaludeční vředy

Banán je používaný jako dietní jídlo při závažných problémech trávícího traktu pro svou měkkou texturu a jemnost.

Je to jediné surové ovoce, které můžete bez obav konzumovat při chronických problémech s žaludečními vředy.

Kromě toho také neutralizují překyselenost v žaludku a snižují jeho podrážděnost tím, že jemně obalí žaludeční stěny.

Kontrola teploty

Mnoho kultur světa se dívají na banány jako na ovoce schopné snížit fyzickou i emoční teplotu u těhotných žen.

Například v Thajsku jí těhotné ženy banány, aby zabezpečili, že se jejich dítě narodí s mírnější teplotou.

Závěr:

Jak tedy můžete vidět, banány jsou přirozeným lékem na mnoho chorob.

Pokud je porovnáme například s takovým jablkem, banány mají 4 krát více bílkovin, 2 krát tolik sacharidů, 3 krát větší obsah fosforu, 5 krát více vitamínů A a 2 násobné množství dalších vitamínů a minerálů. Zvlášť přínosný je vysoký obsah draslíku.

To všechno činí z banánů jedno z nejlepších dostupných ovoce.

Zdroj: Seenox.com

Komentáře

ZANECHTE ODPOVĚĎ