Záhadné zmizení pěti Čechů: mlčící úřady, spekulace médií, tajné služby

0
136
Od sobotního rána se v Libanonu pohřešuje pět Čechů a jeden tamní průvodce-taxikář. Pátrání libanonských novinářů přineslo zajímavou teorii o spojení události s loňským zatčením Libanonce v Praze. Ten je podezřelý ze spolupráce s teroristy. Otevřeně se také v zemi začalo mluvit o únosu. Zprvu sdílné české úřady se během víkendu odmlčely. Věc řeší i tajné služby.

První informace o pohřešovaných Češích se začaly objevovat v libanonských médiích v sobotu ráno. Ve dvě v noci se totiž v údolí Bikáa nalezlo opuštěné velké auto s tamní poznávací značkou, přibližně 300 metrů od kontrolního stanoviště u města Kefrajá. V automobilu bylo pět českých pasů, tři kamery, oblečení, bankovní karty a hotovost v několika měnách.

Společně s pěticí mužů – držitelů pasů – zmizel i padesátiletý libanonský taxikář Saíb Munír Taán, který může být podle tamních i českých médií klíčem k záhadě.
Že je situace vážná, dokládalo i svolání krizového štábu na čtvrtou hodinu odpolední. Z Libanonu mezitím přišla informace, že tamní armáda spustila pátrací akci, založila v oblasti nová kontrolní stanoviště a prohledává místní hotely včetně lékárny ve městě Kefrajá, kde byl libanonský taxikář naposledy spatřen. Velvyslanec Čumba uvedl, že aktivně komunikuje s místními bezpečnostními složkami. Libanonská média také jevila zájem o dění v Česku.Při prvním kontaktu mluvčí ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová neměla žádné informace. Nicméně před polednem redakci iDNES.cz zavolala a potvrdila, že v Libanonu se ztratila pětice českých občanů. Tehdy ještě nebylo jasné, zda pasy nalezené v prázdném automobilu jsou pravé. „Češi měli pronajaté auto s místním řidičem. O jejich osudu se nic neví. Zjišťujeme podrobnosti,“ uvedla v sobotu po poledni Lagronová. Český velvyslanec v Bejrútu Svatopluk Čumba iDNES.cz následně řekl, že nalezené pasy jsou s největší pravděpodobností pravé.

Poprvé zazněla slova o únosu, sílily spekulace

Například server The Daily Star, se kterým byla redakce iDNES.cz ve spojení, později začal otevřeně mluvit o únosu. Sílily také spekulace o možné spojitosti případu s loňským zadržením tří mužů v Praze, kteří v české vazbě čekají na rozhodnutí o extradici do USA. Ty je viní ze spolupráce s teroristy, v zemi jim hrozí až doživotní trest (viz. box). Trojice však vinu i své vydání odmítá.

Muži údajně naletěli agentům

USA žádají o vydání Alího Fajáda, Faouzi Jabera a Chálida Marabího. Jaber s Marabím pocházejí z Pobřeží slonoviny, Fajád je Libanonec s ukrajinským občanstvím.

Spojené státy nasadily na Jabera a Marabího agenty v roce 2012. Policisté s nimi naoko vyjednávali o převozu kokainu do USA a o nákupu zbraní na útoky proti americkým jednotkám v Kolumbii. Kvůli nákupu zbraní prý Jaber oslovil Fajáda, zaměstnance ukrajinské státní firmy Ukrspecexport, která se zbraněmi obchoduje.

Schůzky agentů s obviněnými se údajně konaly v Ghaně, později i ve Varšavě a nakonec v pražském hotelu, kde trojici loni v dubnu zadržela policie. Od té doby jsou muži v české vazbě.

Rozhodnuto z pohledu České republiky přitom ještě není. Ačkoli s vydáním v dubnu souhlasil Městský soud v Praze, náměstek ministra spravedlnosti Petr Jäger iDNES.cz sdělil, že Vrchní soud v Praze v polovině května rozhodnutí zrušil. „Nyní tedy Městský soud v Praze bude rozhodovat znovu. Proti rozhodnutí bude opět přípustná stížnost,“ dodal. Formální potvrzení extradice ministrem Robertem Pelikánem bude možné až po pravomocném rozhodnutí soudů.

Libanonská média v souvislosti s popsaným případem upozornila, že právě průvodce pohřešovaných Čechů, padesátiletý libanonský taxikář Saíb Munír Taán, může být klíčem k záhadě. Pochází totiž ze stejné vesnice jako jeden ze zatčených v Česku, Alí Fajád. Možnou spojitost iDNES.cz potvrdil i další libanonský zdroj, který si nepřál být jmenován (redakce ho zná). Podle něj navrch už aktivně probíhala jednání s únosci.

Přibližně v půl šesté v sobotu večer Lagronová po jednání krizového štábu redakci sdělila, že ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se už spojil telefonicky se svým libanonských protějškem a že české úřady kontaktují příbuzné hledaných občanů. Zdůraznila zároveň,  že ministerstvo nebude k případu podávat žádné další informace, a to proto, aby nebyla ohrožena rozsáhlé akce, kterou libanonská armáda v zemi spustila. „Nebudeme se vyjadřovat ani k dalším spekulacím, které se objevují v zahraničních i českých médiích,“ dodala. Resort si také vyhradil k případu veškerou komunikaci.

Fajád je taxikářův bratr, objevilo se v neděli

V neděli pak spekulace o spojitosti s Fajádem drženým v české vazbě posílily. Vyšlo totiž najevo, že řidič taxi, z něhož pět Čechů zmizelo, je jeho bratrem. Oznámila to v Bejrútu rozhlasová stanice Voice of Lebanon. Tuto skutečnost údajně rozhlasu potvrdili členové jeho rodiny. České úřady už v tu chvíli ovšem mlčely, mluvčí Lagronová jen zopakovala svá sobotní slova.

Kdo zmizel?

O uneseních Češích není v libanonských médiích mnoho informací. Jejich věk se podle listu The Daily Star pohybuje mezi 25 a 47 lety. Kopie pasů však deník neviděl. Další média psala o věkovém rozmezí od 32 do 55 let. Libanonská média přinášejí i údajná jména pohřešovaných Čechů. Nicméně jejich přepis není jednoznačný. České úřady identitu pohřešovaných znají, ale nesdělují.

„Žádné spekulace, které se objevují v médiích, nebude ministerstvo s ohledem na pátrací akci komentovat. Pokud nastane v případu jakýkoli vývoj, bude o něm informovat,“ uvedla. Sdílnější nebyl ani velvyslanec Čumba, který odkázal výhradně na mluvčí resortu zahraničí. „Nemůžu k tomu dodat nic víc, než co jsme věděli včera (v sobotu, pozn. red.). Nemůžu nic říci jednak kvůli ohrožení vyšetřování a jednak kvůli nedostatku ověřených informací,“ dodal.

Souvislost libanonského incidentu s Fajádem zadržovaným v Praze naznačuje i nedělní zpráva deníku Blesk, podle níž jeden z unesených Čechů byl v pražském procesu s Fajádem tlumočníkem a druhý zřejmě obhájcem. List zdroj své informace neuvádí. Redakce iDNES.cz proto kontaktovala mluvčí Městského i Vrchního soudu, kteří o Fajádově vydání rozhodovaly, nicméně zatím neúspěšně.

Blesk také uvedl, že dva z mužů jsou zaměstnanci jisté české regionální televize, kteří do Libanonu odjeli natáčet reportáž na objednávku. Kamery byly podle informace bejrútské televizní stanice MTV v neděli večer použity jen pár hodin před nálezem auta.

Libanonská státní agentura NNA napsala, že Čechy unesli neznámí ozbrojenci ve snaze zorganizovat výměnu za Fajáda. Takový scénář podle informací ČTK nevylučují ani české bezpečnostní složky. Již zmíněný server The Daily Star v neděli večer uvedl, že bezpečnostní složky prozatím nenašly žádnou stopu a že vše nasvědčuje tomu, že pětice byla skutečně unesena.

Údolí Bikáa

Sto dvacet kilometrů dlouhé údolí Bikáa se rozkládá ve východním Libanonu. Začíná přibližně třicet kilometrů od Bejrútu a je známé jako úrodná oblast. Podle českých diplomatických zdrojů je to relativně klidnější část údolí, kde žijí sunnité, šíité i křesťané. Česká diplomacie nicméně nedoporučuje se v této oblasti pohybovat. Ve východní části území občas bojuje místní armáda s milicemi radikálního šíitského hnutí Hizballáh.

V úterý zasedne opět krizový štáb

Případem se zabývají také české tajné služby. Mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubert řekl, že vzhledem k vyhrazené komunikaci ministerstvem nelze více sdělovat. Podle informací z prostředí bezpečnostních složek se pracuje s několika verzemi. Jejich společným jmenovatelem je možnost, že únos skutečně souvisí s Fajádem.

V neděli v podvečer však MF DNES zaslala advokátní kancelář, která Fajáda v Česku zastupuje, tiskové prohlášení, v němž se od jakékoli spojitosti svého klienta s případem pohřešovaných Čechů v Libanonu distancuje. „Jménem svého klienta mohu k této záležitosti sdělit, že pan Fajád je celou situací šokován a zcela vylučuje jakoukoliv možnou souvislost mezi zmizením pohřešovaných osob a jeho rodinou,“ řekl za advokátní kancelář, nesoucí jméno jednoho z pohřešovaných Čechů, právník Vladimír Řičica. Kancelář tak mimo jiné potvrdila, že mezi pohřešovanou pěticí je i advokát Fajáda (stanovisko advokátů zde).

Krizový štáb má znovu na ministerstvu zasednout v úterý dopoledne, až se ministr Lubomír Zaorálek vrátí z jednání v Bruselu. Pokud by však v případu nastal zvrat, ministerstvo je podle Lagronové připraveno svolat krizový štáb dříve.

Šéf diplomacie Zaorálek v sobotu v České televizi uvedl, že je kvůli případu ve spojení se svým libanonským protějškem. Libanonské úřady zatím k případu nevydaly oficiální stanovisko. Premiér Bohuslav Sobotka prohlásil, že „je snahou české vlády udělat maximum pro to, abychom českým občanům pomohli“.

Česká republika před cestami do Libanonu varuje od října loňského roku, a to z důvodu zvýšeného bezpečnostního rizika. Mimo jiné zmiňuje severní část údolí Bikáa a oblasti bezprostředně přiléhající k hranicím se Sýrií. Pokud někdo bude chtít do Libanonu vycestovat, měl by se zaregistrovat do bezpečnostního systému DROZD. Z pětice pohřešovaných ale nebyl v tomto systému nikdo přihlášen.

Zdroj: iDnes.cz

Komentáře

ZANECHTE ODPOVĚĎ