Přečtení tohoto vám zabere 1 minutu, změní vám to však celý život

0
638

Dva muži, oba vážně nemocní, leželi v jedné nemocniční místnosti. Jednomu z nich bylo dovoleno si na jednu hodinu sednout, aby mu odtekla nahromaděná krev z plic. Jeho postel byla hned vedle okna. Druhý muž musel kvůli svému onemocnění celou dobu ležet na zádech. Oba si spolu povídali celé hodiny.

Povídali si o svých manželkách, domovech, práci, vojně a kde všude byli na dovolené. Každé poledne, když si muž ležící u okna měl na jednu hodinu sednout, tak svému spolubydlícímu popisoval všechno, co se za oknem dělo.

Druhý muž ležící v posteli vždy ožil při tomto vyprávění a každou jednu hodinu dne se mu rozzářil jeho svět, když slyšel o všech barvách a aktivitách venkovního světa. Za oknem ležel park s krásným jezírkem. Kachny a labutě si hrály na hladině, kde si děti pouštěly modely lodiček. Mladé zamilované páry se držící za ruku procházely mezi záhony květů hýřícími všemi barvami. V dálce přitom šlo zahlédnout siluetu města.

Když muž sedící u okna všechno popisoval, druhý muž měl na druhé straně místnosti zavřené oči a představoval si celou tu malebnou scenérii. Jednoho teplého odpoledne popisoval muž průvod, který právě šel pod oknem. A i když druhý muž neslyšel žádnou hudbu, dokázal si to velice živě představit.

Dny, týdny a měsíce ubíhaly.

Jednou ráno přišla do pokoje zdravotní sestra, aby pro oba muže donesla vodu na koupání.  V posteli však našla jen nehybné tělo jednoho z nich. Toho, který ležel u okna. Umřel ve spánku. Hned jak to bylo možné a vhodné poprosil druhý muž zdravotní sestru, zda by ho nemohla přesunout k oknu. Sestra mu velice ráda vyhověla.

Po tom, co se ujistila, že je všechno v pořádku, sestra odešla a nechala muže samotného. Muž se pomalu a bolestně natáhl a opřel se o jeden loket, aby poprvé uviděl krásu reálného světa. Musel se trochu natočit, aby tam pořádně uviděl. To, co spatřil, ho však zarazilo.  Uviděl pouze bílou zeď za oknem.

Muž se později zeptal sestry, co mohlo druhého muže přinutit k popisu tak nádherných věcí za oknem. Sestra odpověděla, že ten muž byl slepý a že ani tu zeď nemohl vidět.

Epilog

Existuje extrémní štěstí v učinění ostatních šťastnými a to i přes špatnou situaci či dobu. Sdílení smutku je polovina neštěstí, sdílení štěstí a radosti se zase násobí.

Pokud se chcete cítit bohatí, stačí spočítat všechny věci, co máte, které peníze koupit nedokážou.

Komentáře