Kampaň o čestnosti se obrací proti McDonaldu – připravte se na šok…

0
259

Človek by predpokladal, že hranolčeky v McDonalde sa skladajú z troch ingrediencií: zemiaky, olej a soľ.

Ak ste si toto mysleli, ste od pravdy na míle ďaleko. McDonald nedávno začal s kampaňou ohľadne transparentnosti, s ktorou sa snažil vytvoriť o sebe obraz korporácie, ktorej záleží na vašom zdraví. Pre tento účel chcel efektívne využiť aj sociálne siete. Avšak namiesto diskusie o láske k ich značke, začali ľudia použité hashtagy využívať pre fórum. Jedlá McDonaldu na ňom popisovali ako niečo hrozne odporné.

(Určite si nenechajte ujsť video na konci tohto článku. Zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi a rodinou, ktorí ešte stále jedia tie ich (p)otraviny, aby sa prebudili!)

McDonald sami nedávno publikovali video k svojmu novému výrobku McRib. V ňom sa snažili zákazníkov presvedčiť, že ich pokrm nie je až taký zlý, ako sa na prvý pohľad zdá. Na čo však zabudli, bolo spomenúť toxické ingediencie, ktoré sa v ňom nachádajú.

Viac o nich diskutuje článok na stránke realfarmacy.com (v angličtine).

Hranolčeky u McDonalda sa skladajú až zo 17 zložiek

Čo sa týka ich hranolčekov, ukázalo sa, že ich netvoria len zemiaky, olej a soľ. V skutočnosti je v nich dokopy až 17 ingrediencií…

Obsahujú nasledovné:

1. Zemiaky Zatiaľ je to dobré. Teda, až dovtedy, pokým si nepozriete spomenuté video na konci článku, ktoré vám otvorí oči.

2. Repkový olej Bohužiaľ, ten je genetický modifikovaný (GMO) a k tomu repkový olej aj tak nie je príliš zdravý.

3. Hydrogénovaný sójový olej Opäť GMO! K tomu proces hydrogenácie robí tento olej ešte viac nezdravý, ako by bol vo svojej prirodzenej podobe.

4. Slnečnicový olej Hlavnou príčinou väčšiny ochorení sú zápaly. Jedným z najrýchlejších spôsobov, ako prísť k zápalu je konzumácia veľkého množstva omega 6 a súčasne nie dosť omega 3 mastných kyselín. Slnečnicový olej obsahuje vysoký podiel omega 6 a absolútne žiadne omega 3!

5. „Prírodná príchuť“ Prírodná príchuť McDonaldu je údajne získavaná z rastlinného zdroja. Pojem „prírodný“ tu však nič neznamená, lebo to kľudne môže byť aj potenciále nervový a mozgový toxín, glutamát sodný (MSG).

6. Dextróza Ide o typ cukru.

7. Kyselina sodnopyrofosfátová Táto zložka sa údajne používa na zachovávanie farby hranolčekov. V chemických tabuľkách je uvedená na zozname hazardných látok pri prehltnutí. Spôsobuje zápaly a jej nadmerný príjem vedie k zvýšeným hladinám fosforu v krvi, čo môže prispievať k osteoporóze.

8. Kyselina citrónová Znamená to, že používajú citróny? Sotva – to možno tak v ideálnom svete. Pravdepodobnejšie je, že nasledujú ziskovejšiu cestu, podobne ako ich ostatní korporátni bratia a používajú GMO čiernu pleseň. Viac sa o nej dozviete v tomto článku (v angličtine).

9. Dimetyl polysiloxán Túto látku nájdete v takmer každej vyprážanej potravine predávanej sieťami rýchleho občerstvenia. A okrem toho tiež v tmeloch, kontaktných očných šošovkách, tesneniach, šampónoch a kondicionéroch, kozmetike, leštidlách, ohňuvzdorných dlaždičkách a takto zoznam ide ďalej… Viac sa o tejto „lahôdke“ dozviete v článku popisujúcom niečo podivné, čo sa predáva vo fastfood-och ako McDonald, Dominos či Wendys (článok opäť v angličtine).

10. až 16. Rastlinný olej na vyprážanie Ide o zmes 7 zložiek: repkový olej (GMO), kukuricový olej (GMO), sójový olej (GMO), hydrogénovaný sójový olej s tert-butylhydroquinónom (GMO), kyselinu citrónovú (GMO) a dimetylpolysiloxán.

Niektoré z uvedených ingrediencií sme už rozoberali vyššie.

17. TBHQ Je to konzervačná látka vyrobená z ropy. Spája sa s astmou, kožnými problémami a hormonálnou disrupciou. V dlhodobých štúdiách na zvieratách sa ukázala jej súvislosť s rakovinou a poškodeniami DNA.

Táto chemikália sa nachádza celkovo v až 18 položkách na McDonaldovom menu. Je potenciálne smrteľná, no báť sa nemusíte, veď predsa štátne úrady ju charakterizujú ako „v podstate bezpečnú“. Viac si o nej môžete prečítať v článku Vedľajšie produkty spracovania ropy, ktoré pravdepodobne konzumujete (v angličtine).

Na rozdiel od toho, čo vo svojej reklame uvádza McDonald, „ja toto určíte neľúbim!“.

Zaujímavé video o potravinách

Vo videu nižšie rozpráva Michael Pollan, autor piatich najlepšie predávaných kníh v New York Times, hrôzostrašný príbeh o tom, ako McDonald vyrába svoje hranolčeky. Ak nemáte príliš veľa času na celé video, preskočte na čas 3:10 a očakávajte šok. Pre tých z vás, ktorí neviete anglicky, sme uvedenú pasáž preložili. Nájdete ju pod videom.

Z akých zemiakov vyrába McDonald hranolčeky?

No a tuto je prepis a preklad spomínanej pasáže z videa: Keď ste v McDonalde, určite poznáte ich hranolčeky v tých papierových krabičkách, z ktorých vyčnievajú ako púčiky. Vyzerá to naozaj dobre. Firma trvá na tom, že všetky ich hranolčeky sú z tej istej odrody zemiakov a že nemajú žiadne škvrny. U odrody, ktorú používajú, sa však často vyskytuje jeden kaz pod menom sieťovitá nekróza. Ak ste niekedy videli v zemiakoch hnedé čiary alebo bodky, tak to je ono. Takéto zemiaky však od svojich dodávateľov McDoland nekúpi. Jediným spôsobom ako predísť spomínanému kazu je ich postrek už na poli pomocou pesticídu Monitor.

Tento pesticíd je natoľko toxický, že farmári, ktorí ho pestujú, po postreku 5 dní nevychádzajú na svoje polia. Po zbere zemiakov ich uskladnia vo veľkých halách veľkosti futbalového štadióna s kontrolovanou atmosférou, pretože počas ďalších 6 týždňov nie sú tieto zemiaky jedlé. Musia z nich najprv vyprchať všetky tie chemikálie…

Čo myslíte, vyprchajú všetky? Aj tie, ktoré sú nielen na povrchu, ale sa dostali do ich vnútra cez korene? Dobrú chuť… Nie, ďakujem, neprosím!

Zdroj: TrueActivist.com (Badatel.net)

RSS Protext – kultura

  • Galerie moderního umění v Hradci Králové oslavila 70 let a slaví dále
    Hradec Králové 30. listopadu 2023 (PROTEXT) - Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) si 30. listopadu tohoto roku připomněla 70. výročí od založení. U příležitosti svého jubilea připravila výstavu Hledá se mistrovské dílo představující více než 200 obrazů ze svých rozsáhlých sbírek. Výročí a význam galerie přišla připomenout a osobně pogratulovat náměstkyně hejtmana Královéhradeckého […]
  • Palladium hostí autogramiádu herců a tvůrců filmu Aristokratka ve varu
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Ve čtvrtek 30. 11. 2023 od 15 do 16:30 hodin proběhne v nákupním centru Palladium křest filmového přebalu knihy „Aristokratka ve varu“ spojený s představením filmového traileru k připravovanému filmu a autogramiáda herců a tvůrců. Akce se zúčastní autor knihy Evžen Boček, režisér Jiří Vejdělek, z herců se připojí […]
  • Průvodce Nejlepší restaurace pro rok 2024 míří na pulty knihkupců
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Nakladatelství TopLife Czech předá 6. prosince v Obecním domě nejlepším restauracím Česka prestižní ocenění v podobě Zlatých lvů a pokřtí další tištěnou ročenku Nejlepší restaurace, Guide 2024. Jde již o desátý ročník projektu Nejlepší restaurace – hodnocení kvality služeb restaurací celého Česka.Žádaná tištěná ročenka Nejlepší restaurace, Guide 2024 míří […]