Tento pán má sice 113 let, vitalitu má však jako mladý člověk. Vděčí za to těmto 5 potravinám

0
175

[V]erili by ste, že niekto vo veku 113 rokov si pamätá všetko, čo mu kedysi hovorieval jeho otec, keď mal iba 8 rokov? Pochybujeme, že sa niekto taký nájde. Muž, o ktorom vám dnes porozprávame nie je iba starý, ale veľmi starý. Na ramenách má už cez tri krížiky. Napriek jeho vysokému veku si však stále všetko robí sám, je úplne samostatný. Bernardo Lapallo je človekom, ktorý už toho počas svojich vyše 100 rokov zažil naozaj veľa. A viedol vskutku úžasný život. Dokonca si pamätá dobu, keď po uliciach ešte nechodili autá, ale konské záprahy. Mysľou vám teraz zrejme behá jedna otázka…

Čomu vďačí za svoju dlhovekosť a hlavne, ako je možné, že je doteraz stále taký vitálny?

Odpoveď a skrýva hlavne v jeho strave a tiež v tom, že každý deň prejde peši 2,5 kilometra.

Bernardo pravidelne jedáva už od detstva 5 potravín, ktoré mu nakázal konzumovať ešte jeho otec. Ten bol lekárom a snažil sa o to, aby rodina bola po celý rok zdravá.

No a tuto sú už potraviny, ktoré svojmu synovi nakázal pravidelne užívať:

1. Škorica

Škorica znižuje hladinu cukru v krvi, čím bráni vzniku cukrovky a intolerancie tela na inzulín.

Okrem toho, znižuje množstvo zlého cholesterolu a potláča zápaly v každej časti tela.

No a napokon má vplyv aj na zneškodňovanie baktérií a vírusov, ktoré sú hlavnými príčinami infekcií.

2. Med

Med je dôležitý pre ľudskú výživu preto, lebo obsahuje mnohé nutričné látky, ktoré telo potrebuje a nevie ich zohnať z bežnej stravy.

Je tiež bohatý na silné antioxidanty zmenšujúce oxidatívny stres, čím chráni DNA pred mutáciami.

To je dôležité hlavne v dobe, keď človek starne, pretože zmutovaná DNA môže byť spúšťačom rakoviny.

3. Cesnak

Už po celé stáročia sa cesnak používa ako liek na znižovanie vysokého krvného tlaku. Účinkuje tiež proti rakovinovým bunkám a znižuje riziko srdcových ochorení.

Najlepšie na cesnaku je, že všetky prospešné vlastnosti získate bez jeho akejkoľvek úpravy či nutnosti extrakcie účinných látok, ako tomu často býva u iných liečivých byliniek. Cesnak stačí len olúpať, pomliaždiť (aby sa aktivoval alicín) a takto surový ho skonzumovať.

Najjednoduchšie je ho vložiť priamo do úst a rýchlo zapiť vodou. Naraz však nekonzumujte viac ako 1 až 2 strúčiky surového cesnaku a nie na prázdny žalúdok, inak ho môžete dočasne podráždiť.

4. Čokoláda

Kakao, z ktorého sa čokoláda vyrába, je jedno z najužitočnejších potravín vôbec. Obsahuje veľké množstvo antioxidantov a minerálov.

Najlepšia je tmavá čokoláda obsahujúca aspoň 70% kakaa, ktorá má výborný vplyv na predchádzanie depresií.

No a ako sa často vraví, psychika býva takmer vždy jednou z hlavných príčin prepuknutia duševných, ale aj fyzických ochorení.

5. Olivový olej

Olivový olej zaraďujú odborníci medzi najužitočnejšie oleje pre človeka.

Zdravé tuky chránia pred srdcovými a cievnymi ochoreniami, sú nevyhnutné pre správnu činnosť mozgu a celý rad ďalších dôležitých životných funkcii.

Posledné výskumy ukazujú, že zložka v olivovom oleji nazývaná oleokantalemá silné protirakovinové účinky. Údajne ich dokáže zničiť už v priebehu 30 minút až 1 hodiny.

Medzi ďalšie účinky tejto látky patria:

  • potláčanie zápalov
  • prevencia osteoporózy
  • prevencia Alzheimerovej choroby
  • ďalšie ochorenia súvisiace s vekom

Väčšina ostatnej stravy, ktorú Bernardo konzumuje, je z domácej produkcie, nepostrekovaná a v bio kvalite.

Čo sa týka jeho mentálnej sviežosti, tak tú si udržiava čítaním veľkého množstva kníh a lúštením krížoviek.

Záver

Keď sa bližšie pozriete na jednotlivé účinky týchto piatich potravín a celkový jeho prístup k životu, tak ich vzájomná kombinácia vytvára priam dokonalý recept pre zdravý a dlhý život. Teraz už zrejme nie je divom, ako sa Bernardo dokázal dožiť svojho obdivuhodného veku pri plnom zdraví a životnej sile. Pre nás všetkých by mal byť príkladom hodným nasledovania.

Ak viete anglicky, môžete si pozrieť krátke video s Bernardom:

Komentáře