Říkají jí houba nesmrtelnosti: léčí astma, revma, cukrovku a mnoho dalšího

0
274

V prípade, ak by sme našli odpoveď na otázku nesmrteľnosti, mohli by sme naozaj žiť večne?

Možno by to bolo tak jednoduché, ako uvarenie si šálky čaju. Je mnoho bylín, rastlín a potravín, ktoré sa používajú s cieľom predĺžiť si život. A existuje tiež mnoho receptov z dávnych čias, ktoré údajne slúžia ako elixír mladosti.

Bohužiaľ, väčšina z týchto elixírov sú bohapusté nezmysly a výmysly ich tvorcov. Niektoré nedokážu vôbec nič a môžu dokonca aj uškodiť.

Takže, je to možné alebo nie?

Hľadali sme odpoveď na túto otázku A máme to! Voila…. Predstavujeme vám čagu – “magickú hubu”. Táto netoxická huba rastie na stromoch brezy predovšetkým v severných klimatických podmienkach rôznych krajín. Keď si predstavíte hubu, vybaví sa vám muchotrávka, šampiňóny či dubáky. Čaga však takto nevyzerá. Táto huba sa podobá na kus spáleného dreva alebo uhlia. Napriek jej neatraktívnemu vzhľadu, jej výhody sú obrovské. Takže vám môže byť naozaj jedno, ako vskutku vyzerá.

V mnohých krajinách má táto výnimočná huba aj výnimočné pomenovania. Na Sibíri ju volajú “Dar od Boha” alebo “Huba nesmrteľnosti”. V Japonsku ju označujú za “Diamant z lesa” a v Číne sa táto nezvyčajná huba označuje ako “Kráľ všetkých rastlín”.

Čo obsahuje čaga

Chcete vedieť, čo robí túto hubu tak výnimočnou? Čaga má naozaj dlhý, veľmi dlhý zoznam zložiek a prínosov, ktoré dokážu človeka až zaskočiť:

 • všetky esenciálne aminokyseliny (ktoré si ľudské telo nedokáže samo vyrobiť)
 • vitamíny B1, B2 a B3
 • fenoly
 • minerály: meď, chlorid, horčík, vápnik, železo, mangán, germánium
 • melanín
 • vláknina
 • extrémne prospešná kyselina betulinová

To však nie je všetko. Magická huba čaga obsahuje celý rad ďalších vitamínov, antioxidantov a minerálnych látok. V skutočnosti má čaga, v porovnaní s akýmikoľvek inými potravinami, najvyššiu možnú úroveň antioxidantov a tzv. superoxid dismutázy (jeden z primárnych vnútorných antioxidantov, ktorý posilňuje obranyschopnosť organizmu).

Čaga ukrýva v sebe životnú silu stromu.

Je veľmi dobre známe, že niektoré stromy môžu žiť tisíce rokov. No a čaga využíva práve túto dlhovekosť. Avšak, jednou z najdôležitejších látok ukrývajúcich sa v Čage, je kyselina betulinová.

Medzi mnohé vedecky preskúmané zdravotné prínosy kyseliny betulinovej patria predovšetkým jej protinádorové vlastnosti, ktoré zabraňujú tvorbe a rastu rakovinových buniek.

Ďalšie zdravotné prínosy čagy

Čaga je považovaná za adaptogén. To znamená, že dokáže zvýšiť schopnosť tela zvládať stres a úzkosť. Každý z vás si zrejme vie dobre predstaviť, ako by dokázal túto vlastnosť Čagy využiť.

Ďalej má táto „magická huba“ aj obrovský antibakteriálny účinok. Inhibuje alebo úplne ničí reprodukciu a množenie baktérií v ľudskom tele. Podľa štúdie „Farmakologický potenciál čagy“, výrazne zmierňuje príznaky HIV. Okrem toho, zároveň pomáha zmierniť bolesť a pôsobí protizápalovo. Má vynikajúce využitie aj pre tých, ktorí trpia rôznymi formami artritídy.

Čaga ďalej chráni pečeň, pomáha pri procese odstraňovaniu toxínov a candidy z tela človeka. Veľmi úspešne sa používa aj pri liečbe vypadávania vlasov, astmy, cukrovky, Crohnovej choroby a psoriázy.

Ako si vybrať kvalitnú čagu a ako ju najlepšie konzumovať?

Na Európskom trhu nájdete čagu od mnohých výrobcov a z rôznych krajín. Ich farba sa pohybuje od svetlo hnedej až po tmavo čiernu. Naše odporúčanie je vybrať si strednú cestu, t.j. tmavo hnedú až zlatú. Práve tá obsahuje najviac antioxidantov a pravdepodobne nebude ničím riedená. Mnohí producenti ju totiž riedia za účelom dosiahnutia vyššieho zisku.

fUžívanie kvalitnej čagy prináša očakávané výsledky už po niekoľkých týždňoch, aj keď odporúčané užívanie je minimálne jeden až dva mesiace. Líši sa aj forma, v akej sa predáva. Vyskytuje sa buď v tobolkách alebo vo forme, z ktorej si môžete pripraviť kvalitný čaj. Posledné výskumy však ukázali, že čaga užívaná v tobolkách nemá pre náš organizmus také výrazné prínosy ako čaga, z ktorej sa pripravuje čaj pri nízkych teplotách.

(Poznámka redakcie: Ak sa pozrieme do minulosti, nikdy nikto z našich predkov neužíval Čagu v tobolkách.) Práve tieto nízke teploty zabezpečia, že čaj pripravený z Čagy si zachováva všetky minerály, vitamíny a ďalšie látky posilňujúce náš imunitný systém. Ideálnym spôsobom prípravy, ak máte dostatok trpezlivosti, je až 48 hodinové lúhovanie čagy.

Kde zohnať kvalitnú čagu

Jednu z najkvalitnejších Čag a jedinú, ktorá je schválená slovenským Úradom verejného zdravotníctva, si môžete zakúpiť TU. Vyrobíte si z nej čagový čaj s veľmi príjemnou chuťou, podobnou čiernemu čaju. Je ho možné dochucovať citrónom, medom, prípadne iným ochucovadlom podľa vlastných predstáv. Nielenže si budete môcť vychutnať upokojujúcu šálku čaju, ale pri jeho pití nadobudnete aj presvedčenie, že ste na dobrej ceste k dlhovekosti.

Zdroje: collective-evolution.com, ncbi.nlm.nih.gov, chagaknowledge.com (Překlad: Badatel.net)

RSS Protext – kultura

 • Galerie moderního umění v Hradci Králové oslavila 70 let a slaví dále
  Hradec Králové 30. listopadu 2023 (PROTEXT) - Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) si 30. listopadu tohoto roku připomněla 70. výročí od založení. U příležitosti svého jubilea připravila výstavu Hledá se mistrovské dílo představující více než 200 obrazů ze svých rozsáhlých sbírek. Výročí a význam galerie přišla připomenout a osobně pogratulovat náměstkyně hejtmana Královéhradeckého […]
 • Palladium hostí autogramiádu herců a tvůrců filmu Aristokratka ve varu
  Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Ve čtvrtek 30. 11. 2023 od 15 do 16:30 hodin proběhne v nákupním centru Palladium křest filmového přebalu knihy „Aristokratka ve varu“ spojený s představením filmového traileru k připravovanému filmu a autogramiáda herců a tvůrců. Akce se zúčastní autor knihy Evžen Boček, režisér Jiří Vejdělek, z herců se připojí […]
 • Průvodce Nejlepší restaurace pro rok 2024 míří na pulty knihkupců
  Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Nakladatelství TopLife Czech předá 6. prosince v Obecním domě nejlepším restauracím Česka prestižní ocenění v podobě Zlatých lvů a pokřtí další tištěnou ročenku Nejlepší restaurace, Guide 2024. Jde již o desátý ročník projektu Nejlepší restaurace – hodnocení kvality služeb restaurací celého Česka.Žádaná tištěná ročenka Nejlepší restaurace, Guide 2024 míří […]