Spojené státy daly iráckým lídrům jasně najevo, že si budou muset vybrat – buď USA anebo Rusko – v boji proti Islámskému státu. Předseda Štábu náčelníků generál Joseph Dunford v úterý prohlásil, že Iráčané slíbili, že nebudou žádat ruské útoky nebo ruskou podporu boje proti Islámskému státu. Irák je ale zdá se ohledně ruské intervence politicky rozdělen.

Dunford po setkání s iráckým premiérem Haiderem al-Abadim a iráckým ministrem obrany Khaledem al-Obeidim řekl: „Řekl jsem, že pro nás by bylo velice složitým poskytnout podporu, pokud tam Rusové budou také provádět operace. Nemůžeme provádět operace v Iráku, když tam operují Rusové.“ Dunford dále řekl, že USA zachvátil vztek, když Abadi řekl, že by ruské útoky v Iráku uvítal. Rusko prohlásilo, že žádnou žádost od Iráku doposud nedostalo.

V Iráku roste nespokojenost s útoky americké koalice. Ruské útoky by kromě Abadiho uvítali šíitové a někteří sunnitští politici. Jenže země, která je stále ovlivňována Američany a Saúdskou Arábií, bude mít rozhodnutí hodně těžké.