Vrchní soud v Praze potvrdil rozsudek: 150 tisíc jako odškodnění za komentáře v diskusi na internetu

0
240

A je to tady! Už i v České republice byl odsouzen první provozovatel internetového zpravodajského portálu za komentáře diskutujících pod zveřejněným článkem.

Celých 150 000 Kč musí zaplatit společnost OUR MEDIA, vydavatel Parlamentních listů, Jaroslavu Suchému, tomu „co pohladil presidenta“, za to, že neodstranila rasistickou diskusi pod třemi články.

Takže cenzura a udávání zvítězila nad pravdou, láskou lží i nenávistí … Dle soudkyně provozovatel serveru „nerespektoval fyzickou ani morální integritu nejen žalobce, ale ani romského etnika obecně“ a nehledě na opakované výzvy k odstranění ponechal tři roky v diskuzích pod články xenofobní a rasistické příspěvky, které vyzývaly k násilí, fyzické likvidaci a došlo také ke zneužití jména Jaroslava Suchého.

Žalovaná společnost sice oponovala, že omezení diskusí by bylo útokem na svobodu diskutujících i svobodu vydavatele, ale tato argumentace nebyla soudem přijata. Soudkyně srovnala spor s obdobným případem estonského portálu Delfi AS versus Estonsko, který v létě řešil Velký senát Evropského soudu pro lidská práva. Portál Delfi AS tehdy nechal v diskuzi nevhodné příspěvky 9 dní, za což mu Velký senát vyměřil pokutu v přepočtu ve výši zhruba 50 tisíc Kč.

Z rozsudku Evropského soudu tehdy navíc vyplynulo, že členské státy EU mají právo dovozovat odpovědnost provozovatelů internetových serverů za komentáře v diskuzích, které naplňují znaky tzv. hate speech (tedy nenávistných komentářů), pokud tyto servery nepodniknou nápravné kroky, a to i bez předchozího upozornění osoby, kterou takové komentáře mohou poškozovat.

Jaroslav Suchý se vyjádřil pro server Romea.cz, že je s rozsudkem skutečně spokojený a je za něj moc rád.

A co my ostatní? Stáváme se svědky událostí, které mohou vyústit v jediné – absolutně „pohodovou“ a rychlou likvidaci všech „nepohodlných“ nezávislých médií, která nepapouškují na svých stránkách „jediné správné“ povolené názory. Najít v jakékoliv diskusi pod článkem s „kontroverzním“ tématem názor „xenofobní“, „rasistický“, či nerespektující morální integritu nějakého etnika, bude pro „odborníky“ z neziskovek či vládních úřadů hračka. Následující likvidační pokuta, popřípadě několik pokut, zařídí potřebné … umlčení.

Komentáře