19 letý chlapec vymyslel techniku, díky které budou oceány opět čisté. Zavede se již příští rok!

0
127

[Z]nečištění oceánů patří k největším problémům dneška. Pomalu ale jistě zabíjíme tisíce druhů mořských živočichů kvůli odpadu, který buďto odhodíme přímo do moře anebo se tam dostane sám za pomocí deště nebo stok. Boyan Slat však přišel s revolučním nápadem, který by měl efektivně zachytit veškerý odpad v oceánech, recyklovat jej a přitom nepoškodit jediný druh živočicha.

Plovoucí konstrukce měla podle Slata vyčistit na 7,25 miliónů tun plastů do 5 let a jak to tak vypadá, plánuje s tím začít již příští rok! Jedná se o koncept bariér, které spolupracují s vodním proudem a jsou mnohem více efektivnější než vodní sítě. Mořští živočichové budou moci pod bariérou jednoduše proplout.

Na tiskové konference společnosti The Ocean Cleanup, firmy mladého Slata, zazněl následující výrok:

Projekt by měl být uskutečněn ve druhém čtvrtletí roku 2016, a to v oblasti pobřeží Tsushimy, ostrova mezi Japonskem a Jižní Koreou. Konstrukce by měla být dlouhá 2km, což z ní udělá nejdelší plující strukturu v historii. V provozu bude dva roky, než dopluje k pobřeží Tsushimy. Poté by plasty mohly být použity jako alternativní zdroj energie.

Komentáře