Archeologové našli v Sudánu 16 pyramid

0
92

Veliký objev se povedl archeologům nedaleko sudánského města Gematon. Bylo zde nalezeno 16 pozůstatků starobylých pyramid. Podle odhadů mohou být pyramidy staré až 2000 let v království zvaném Kush. Tyto pyramidy byly velice populární až do doby  pádu království do konce 4. století našeho letopočtu , tvrdí archeologové.

Tyto výkopy prováděl se svým týmem kurátor Britského muzea v Londýně Derek Welsby, který se domnívá, že pyramidy nebyly stavěny pouze za účelem pohřebiště. Taktéž si nemyslí, že pyramidy si nechali stavět pouze mocní a bohatí obyvatelé.

Není to pohřebiště jen těch nejmocnějších – Derek Welsby

Derek Welsby se může pyšnit několika vzácnými nálezy. Jak uvádí, s jeho týmem archeologů dokázal vykopat již všech 16 pyramid, z nichž bylo 10 vyrobených z nepálených cihel a 6 z kamene. Ze všech těchto pyramid měřila jedna na výšku necelých 13 metrů a na délku základny 10,6 metrů. V jednom z několika hrobů nalezl tým archeologů obětní tabulku celou z bronzu, na které byl vyobrazen princ, nabízející kadidlo bohu Osirisovi, známému jako vládne podsvětí.

Bohužel většina hrobů byla vykradena již ve středověku či v současných letech. Nevykradená hrobka zůstala jen jedna. Ukrývalo se v ní až 100 fajánsových korálku, pozůstatky dětí bez jakýchkoliv cenností. To mohl být podle Welsbyho důvod, proč se tomuto hrobu vyhnuli vykradači obloukem.