Odhalena lež o vpádu vojsk do Iráku

0
501

Je to již 12 let od doby, kdy americká vojska vtrhla na irácké území. Teprve letos začínají vyplouvat některé skutečnosti na povrch. V neděli o tom informoval list The Daily Mail, který poukazuje na tajnou korespondenci Colina Powella, bývalého ministra zahraničních věcí. Teprve v roce 2014 byl odtajněn dokument, ve kterém je korespondence mezi bývalým amerických prezidentem Georgem W. Bushem a bývalým britským premiérem Tony Blairem. Z dokumentu je jasné, že vojenské akce už byly naplánovány rok před samotným aktem.

Blair i nadále zastává náš názor na postup k válce s terorismem a proti Iráku. v irácké otázce bude na naší straně, bude-li zapotřebí vojenských operací.

Je o tom přesvědčen ze dvou důvodu: hrozba (od Saddáma Husajna) je reálná a úspěch v boji proti němu bude mít za následek ještě větší regionální úspěch.

I když je z korespondence patrný kladný přístup k vojenským akcím proti iráku, Blair ve svých projevech přesvědčoval o zájmu vyřešení sporu diplomatickou cestou.  Z dopisů také vyplývá záměr bývalého britského ministra přesvědčit veřejnost o tom, že Saddám Husajn vlastní zbraně hromadného zničení, které mohou ohrozit velký počet obyvatel. Tato informace se ale v následujících letech nepotvrdila.

Komentáře