Revoluční vynález Boeingu! Kov lehký tak, že ho unese i pampeliška

0
207

Společnost Boeing patří mezi největší světové výrobce spojené s leteckou dopravou a průmyslem. Tento nadnárodní exportér vyslal do světa takřka revoluční zprávu. Byl vynalezen kov lehký tak, že ho unese i pampeliška. Konkrétně se jedná o materiál pod názvem MicroLattice, jenž se podle slov vývojového týmu skládá až z 99,9% ze vzduchu. Tato látka dokáže být lehká jako pěna, přitom je dostatečně pevná pro využití v leteckém průmyslu. Konstruktéři se při navrhování tohoto kovu nechali inspirovat kostmi. Materiál totiž obsahuje dutiny uvnitř konstrukce, které zaručí minimální hmotnost a dostatečnou pevnost.

Je opravdu fascinující působit a podílet se na projektech, na kterých pracujeme a ze kterých se může stát produkt, jenž se dostane do styku s širší veřejností.

Vědkyně Sophia Yang, která na tomto projektu spolupracovala, dokonce tvrdí, že tento revoluční materiál je až stokrát lehčí než polystyrén. V budoucnosti bude tento kov použit například v zavazadlovém prostoru a v interiéru letadel. Měla by se tak zjistit spolehlivost a výdrž materiálu. Účel celého projektu bylo najít řešení pro snížení hmotnosti letadel, která bude mít za příčinu menší spotřebu leteckého paliva a celkové náklady na provoz.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=k6N_4jGJADY&w=853&h=480]