Německá kancléřka Angela Merkelová reagovala na pařížský masakr voláním po „toleranci“ k migrantům a po respektu k „právu každého člověka usilovat o život a štěstí,“ když se její politika otevření ke statisícům uprchlíků stala předmětem nových revizí.

„Věříme v právo každého člověka usilovat o svůj život a štěstí s respektem a tolerancí ostatních,“ řekla Merkelová. „Víme, že náš svobodný život je silnější než kterýkoliv terorista. Dejme teroristům odpověď životem vedeným věrohodně podle našich hodnot. A tím, že tyto hodnoty v celé Evropě upevníme. Dnes více než kdy jindy.“

Zrovna minulý měsíc vrcholní bezpečnostní experti Merkelovou varovali, že střední třída se v Německu v reakci na příliv migrantů „radikalizuje“ a že v důsledku toho může dojít k domácím nepokojům.

Věříme v právo každého člověka usilovat o svůj život a štěstí s respektem a tolerancí ostatních

Podle zpráv toto varování „obíhalo mezi vysoce postavenými bezpečnostními činiteli spolkové vlády.“

S tím, jak Polsko po krvavých útocích v Paříži už oznámilo, že odmítne vzít jakékoliv další uprchlíky, a politika otevřených hranic Merkelové je už zuřivě kritizována, nejspíš narazí na důraznou opozici vzhledem k tomu, že ISIS slibuje, že bude uvnitř vln migrantů propašovávat džihádisty. Mezitím vůdkyně Národní fronty Marine Le Pen nasadila úplně jiný tón než Merkelová, když volá, aby Francie uzavřela své hranice.

„Francie se musí rozhodnout, kdo jsou její přátelé a kdo jsou její nepřátelé. Francouzští nepřátelé jsou ti, kdo udržují vztahy s islamismem. A Francie musí jednou pro vždy obnovit kontrolu nad svými hranicemi,“ řekla Le Pen.

„Islámský fundamentalismus musí být zničen, radikální mešity se musí zavřít a radikální klerikové vypovědět. Francouzští teroristé musí být zbaveni svého občanství a dostat zákaz vstupu do této země.“

Překlad: Miroslav Pavlíček
Foto: 360b / Shutterstock.com