Jak to podle posledních informací vypadá, islámští válečníci se už dostávají blíže do Evropy. Byli spatřeni v bojové zóně v Donbasu, na hranicích Ukrajiny a Ruska, kde se střetli při bojích s armádou. Při nedávných záchranných akcí se podle Islámského státu dostalo letadlem do Evropy 500 jejich bojovníků, kteří slouží jako předvoj pro další svoje spolubojovníky.

O střetu ukrajinské armády s bojovníky islámské státu informoval člen ruského Ústavu strategických studií pro Ukrajinu Egor Kvasňuk, podle něj došlo ke konfrontaci s takzvanými „isilovci“. K tomuto středu dvou armád mělo podle Egora Kvasňuka dojít v Luhanské oblasti, jenž tvoří hranici s Ruskem.

Dostali jsme se do konfliktu na území Luhanské oblasti, kde jsme se střetli s isilovci.

Člen expertní skupiny RISI okomentoval současnou situaci tak, že můžeme počítat s výskytem několika tisíc bojovníků z Islámského státu na území Ukrajiny. Již dříve se v bojové zóně pohybovalo několik stovek těchto bojovníků a díky dopravě přes moře se tento počet několikanásobně zvýšil.

Hlavním důvodem, proč se vyskytl tak velký počet bojovníku na území Ukrajiny, jsou vojenské akce které právě provádí Rusko v Sýrii, kterému vyhlásili islamisté džihád. Jelikož si islamisté nepřejí být viděni v Turecku a jiných zemích, prchli proto na území Ukrajiny, kde vedou boje s Ukrajinskou armádou.