Italský ministr zahraničí Paolo Gentiloni zaslal vedení pěti zakladatelských zemí EU dopis s revolučním návrhem: aby Německo, Francie, Belgie, Holandsko a Lucembursko založily společný separátní „klub“.

„Vyrůstal jsem s představou dvourychlostní Evropy, avšak dnes nastala zřejmě chvíle postavit Evropu v podobě dvou protínajících se kruhů. V místě průsečíku může existovat společná měna a společné podmínky integrace podle různých parametrů, včetně vojenského“, píše ministr.

Dopis byl uveřejněn na webu italského ministerstva zahraničí. Profesor katedry mezinárodních vztahů university Luiss Guido Carli Raffaele Marchetti komentoval tuto ministrovu iniciativu pro Sputnik.

Marchetti: Je to pokus italské vlády stát se znovu centrem světové politiky. Byla totiž částečně odstraněna od procesů na úrovni EU a tímto dopisem se Itálie, z hlediska geopolitiky, znovu hodlá chopit iniciativy, snaží se znovu tak či jinak hrát znovu aktivní a významnou úlohu.

Vyrůstal jsem s představou dvourychlostní Evropy, avšak dnes nastala zřejmě chvíle postavit Evropu v podobě dvou protínajících se kruhů

Je zřejmé, že EU zažívá velmi komplikované období související s ekonomickou krizí a geopolitickou nestabilitou, především v Africe, na Blízkém Východě a na Ukrajině, a to všechno je pro EU zkouškou, protože těchto problémů využívají opoziční populistické a nacionalistické strany ve svém boji o křesla ve vládě. Předvedly to výsledky voleb v Polsku.

Pominuly časy, kdy nováčkové EU z Východní Evropy dělali to, co jim nařídil Berlín nebo Paříž. Dnes těmto nařízením odporují. Itálie proto navrhuje vrátit klub zakladatelských zemí EU, jež mají historickou váhu a užívají stejnou měnu euro (čímž pozbyly částečně své suverenity), a pokusit se vytvořit na tomto základě menší skupinu, která může být později rozšířena o další státy, jež s ní souhlasí v různých otázkách.

Jde prakticky o návrat k staré myšlence dvourychlostní Evropy. Budou mít ostatní státy možnost připojit se k této skupině, například používat stejnou měnu, provádět stejnou migrační politiku a pod.? Myšlenka spočívá v tom, že akceptuje-li země tento způsob integrace, přirozeně zapadne do této skupiny, avšak každý jednotlivý stát má sám řešit, jaký podíl suverenity je ochoten postoupit EU.