Obyvatelé města Sacramento šokovala zpráva, jenž se týkala pitné vody a jejího obsahu. Úřady totiž potvrdili, že během celého jednoho roku testovaly chemikálie v pitné vodě, které jim měli ušetřit velké finanční částky na úkor zdraví svých obyvatel. Oddychnout si nemohou ani ti, kteří pitnou vodu nekonzumovali, jelikož se tyto látky mohly vypařovat i při sprchování. Několik toxických látek bylo za celý rok vystřídáno při filtrování vody. K této úpravě vody byl použit aluminium chlorhydrát, který měl nahradit dražší ALUM, jenž se normálně využívá k filtrování nečistot z pitné vody. K tomuto činu docházelo celý rok, aniž by úřady varovaly veřejnost.

Komunita nebyla o této situaci informována a déle jak rok byla pod vlivem těchto látek.

Při pokusech s těmito látkami se nepodařilo společnost dosáhnout takových výsledků, jaké by si přáli, takže do pitné vody přidali ještě větší množství chlóru, které mělo zvýšit kvalitu pitné vody. To se ale nepovedlo. Chlór s chemickými látkami způsobil vedlejší produkty, jenž byly toxického složení.

Expert na vodu Bob Bowcock uvedl, že tyto látky mohou způsobit předčasné porody nebo dokonce potraty. Podle něj byla komunita zneužita vládou, jelikož nebyla dostatečně informována. Město se k celé kauze přiznalo a potvrdilo použití těchto látek v pitné vodě.