Agentura DPA ve včerejších hodinách veřejnosti oznámila, že ruský prezident Vladimir Putin podepsal v několika minulých hodinách dekret, díky kterému nařídil uvalení ekonomických sankcí vůči Turecku. Má se tak jednat o reakci na sestřelení ruského bombardéru, který sestřelila údajně turecká armáda. Při této nehodě zemřel jeden z pilotů.

Druhý pilot uvedl, že k překročení hranic se Sýrií a Tureckem nedošlo, tudíž bylo sestřelení bezdůvodné. V této souvislosti našla turecká armáda tělo pohřešovaného pilota, jenž tuto nehodu nepřežil a hodlá jej v nejbližších dnech dopravit ruské straně. Turecko také pohrozilo, že pokud dojde k dalšímu narušení hranic, budou podobné útoky ze strany Turecka pokračovat.

Jak se dotknou ekonomické sankce Turecka konkrétně?

Foto: Degtyaryov Andrey / Shutterstock.com
Foto: Degtyaryov Andrey / Shutterstock.com

Jak agentura informovala, ekonomické sankce by se měly Turecka dotknout hned v několika oblastech. První můžeme zmínit zrušení bezvízového styku na hranicích, který bude opět obnoven. Dále bude zakázán dovoz výrobků a potravin z Turecka. Můžeme zde taky zmínit zaměstnavatele, kterým bude nadále zakázáno zaměstnat někoho, kdo bude turecký státní příslušník. Zakázané jsou také lety mezi oběma zeměmi. Ruským majitelům cestovních kanceláří bude nadále zakázáno ruským občanům prodávat zájezdy do Turecka, které je ovšem oblíbenou destinací. Lídři několika dalších zemí obě strany vyzvali ke snížení napětí, které havárie letadla způsobila.

Foto: ID1974 / Shutterstock.com