Ve včerejších hodinách došlo k výbuchu jaderné elektrárny Doel, jenž se nachází v Belgii. Podle předčasných zpráv z místa nehody nedošlo k žádnému zranění na straně pracovníků jaderné elektrárny. Podle informaci zatím nehrozí žádný únik radiace do ovzduší či do půdy. A proč k této nehodě vlastně došlo? Hlavním důvodem může být samotné stáří jaderné elektrárny. Belgická média totiž informovala, že jaderná elektrárna Doel patří mezi nejstarší elektrárny v celé zemi a je v provozu již 37 let a skládá se celkem ze čtyř energetických bloků. Elektrárna patří díky své velikosti na druhé místo v Belgii, hned po elektrárně Thihange. V blízkosti jaderné elektrárny se nachází hranice mezi Belgií a Nizozemskem.

Celá tato nehoda si mohla vyžádat mnohem větší oběť, kdyby se nepředešlo bezpečnostním opatřením. Hlavním problémem je to, že elektrárna se nachází v jedné z nejvíce obydlených oblastí z celé Evropy. V okolí 75 kilometrů od jaderné elektrárny totiž žije až 9 milionů obyvatel, kterým tak hrozilo přímé nebezpečí.

K této nehodě nemuselo na prvním místě vůbec dojít, kdyby se dodržoval protokol chodu elektrárny. Ta totiž měla být už šest let mimo provoz. K zvýšení spotřeby energií se ale muselo toto odstavení odsunout a elektrárna tedy funguje dodnes. Otázkou ovšem zůstává, kolik nehod se bude muset ještě stát, než dojde k jejímu vyřazení.

Komentáře