V hlavním městě Turecka, Ankaře, začalo ve včerejších hodinách soudní řízení s novinářem, který viděl něco, co vidět neměl. Novinář totiž odhalil pašování zbraní a střelné munice džihádistům v kamionech, které byly doprovázeny tureckou tajnou službou. Kamiony převážely celkem 6 ocelových kontejnerů, ve kterých bylo ukryto nespočet vojenské výbavy.

Konkrétně se jednalo o 1 tisíc raket, 50 tisíc kusů munice do automatických zbraní, 1 tisíc minometů, 30 tisíc kusů munice pro těžké kulomety. To všechno bylo pečlivě ukryto v kontejnerech pod vrstvou léčiv a podobných výrobků. To však zpozoroval novinář Can Dundar, který je obviněn z trestu špionáže a hrozí mu trest odnětí svobody od 10 let až doživotí.

Začalo soudní řízení, ve kterém novinář a fotograf Can Dundar může dostat i doživotí

Foto: Sadik Gulec / Shutterstock.com
Foto: Sadik Gulec / Shutterstock.com

Can Dundar nemá před sebou vůbec dobré vyhlídky. Samotný prezident Recep Tayyip Erdogan doléhá na soud, aby byl novináři udělen trest nejvyšší a to doživotí. Toto soudní řízení přišlo právě v dobu, kdy je mezi Ruskem a Tureckem vyostřený vztah, jelikož Rusko obviňuje Turecko z podporování Islámského státu. Novinář získal důkazy o tom, že Turecko opravdu převáží zbraně a náboje do Sýrie, kde pravděpodobně padnou do rukou islamistům. Tato podpora ze strany Turecka začala už v půlce tohoto roku a jak se zdá, pokračuje i do dnešního dne.

Foto: yakub88 / Shutterstock.com