Před několika dny USA odtajnily utajované spisy z 50. let, které způsobily doslova šok České republice. Na tomto seznamu jaderných cílů se také objevilo hlavní město České republiky, Praha. Nejedná se však o jediné město, které bylo na tomto seznamu v bývalém Československu. Mělo se jednat o strategická místa, která by v případné jaderné války na konci 50. let byla terčem jaderného útoku americkou armádou.

V případě války se Sovětským svazem musela být tato místa zničena

Tato publikace, která obsahovala seznam vojenských cílů, obsahovala 800 stran, kterou vypracovalo v roce 1959 velitelství strategického letectva. Zpráva uvádí, že byly vybrány strategické body, které by byly v případě jaderné války se Sovětským svazem zničeny, i za cenu zabití civilního obyvatelstva, což bylo i tehdy v rozporu s mezinárodním právem.

Praha i další města se v tehdejším Československu objevily na seznamu USA. Hrozila nám jaderná válka

Stratégové americké armády vyhodnotili Prahu jako 61. cíl, který by byl zničen. Stratégové se soustředili na hlavní města jako je například Peking, Varšava nebo Berlín. Pro zajímavost, v Praze bylo vyznačeno celkem 69 cílů přičemž v Moskvě jich bylo vyznačeno pro armádu celkem 179, které měly být zničeny. Ve většině případů se jednalo o místa jako jsou Kbely, Ruzyně nebo Vodochody, jelikož bylo v zájmu USA zničit hlavně místa, kde se nacházejí letiště.