Ne všechny státy EU jsou ochotny se podělit o „tradiční evropské hodnoty“. Částečně kvůli rostoucímu strachu z hrozby terorismu, a na druhé straně, ne všechny z těchto hodnot je možné uvést do praxe,  píše americká agentura Bloomberg.

Uvnitř zemí EU se i nadále zvyšují protievropské nálady, ale prezident EU Jean-Claude Juncker pokračuje ve své politice, ani by ji se snažil korigovat, píše RIA Novosti s odkazem na materiál agentury Bloomberg. Pokud se tyto trendy nezmění, nebude EU v budoucnu moci zastavit nárůst popularity nacionalistických pravicových stran, uvedl publicista agentury James Nyuger.

Evropská unie již nezvládne růst nacionalismu

Přičemž výzvy porušit základní zásady EU multilateralismu multikulturalismu a otevřených hranic – je slyšet po celé Evropě od „Viktora Orbána (předseda vlády Maďarska) na východě až po Marine Le Pen (vůdkyni francouzské Národní fronty) na západě“, zdůraznil autor. „Ale vzhledem k tomu, že na pořadu jednání je problém uprchlíků, a růst terorismu, tak EU, které se skládá z 28 zemí, může udělat jen málo, aby to zastavilo. Popularitu požadavků na zvýšení bezpečnosti posiluje kult ostrovního státu,“ uvedl Nyuger.

Z pohledu komentátora se tento jev „stává významnou hrozbou rozpadu Unie“, a je rozložen dostatečně silně – „od bývalých komunistů na východě až na historicky tolerantní Švédsko a Británii, která je na pokraji výstoupení z EU“. Vydání s odkazem na nizozemskou poslankyni Sophii t`Veldovou píše, že „kolektivní vina za to leží na vedoucích představitelích EU“.

Lidé začínají ztrácet víru v evropskou integraci. Máme velké hodnoty, ale pak se ukáže, že je v praxi nelze realizovat

Nyuger píše, že si někteří členové Evropské unie výběrově určují, které hodnoty sdílejí, a které ne. Například v Maďarsku Orbán buduje centralizovaný stát, zatímco Polsko se nebude stavět proti přijímání uprchlíků a posílení postavení práv komunity. Zároveň však obavy autora způsobil úspěch strany Le Penové v místních volbách ve Francii.