Letectvo RAF z Velké Británie ve včerejších brzkých hodinách vykonalo první letecké útoky na pozice teroristů z Islámského státu. Jakmile britský parlament schválil vojenské akce nad Sýrií, vystartovala první čtyři letadla z letiště na Kypru a mířila směr Sýrie. Jednalo se o letadla typu Tornado, jenž jsou vybaveny raketami typu Paveway IV a střelami Brimstone. Parlament tento návrh na útoky v Sýrii přijal v poměru 397:223 hlasů.

Samotné schvalování návrhu vyvolalo mezi členy parlamentu vášnivé diskuze. Letadla, která startovala nad pozice Islámského státu po dvojicích, disponovala bombami o hmotnosti přibližně 225 kg. Žádné podrobnější informace o náletu či výsledku bombardování RAF médiím nebo veřejnosti neprozradilo.

RAF poprvé v historii zaútočila na pozice teroristů z Islámského státu v Sýrii.

Foto: Stephen Meese / Shutterstock.com
Foto: Stephen Meese / Shutterstock.com

Schůze britského parlamentu trvala přibližně deset hodin a vystřídala se u řečnického pultu spousta zajímavých názorů na problematiku bombardování. Britský premiér David Cameron se k zahájení těchto vojenských akcí vyjádřil vesměs pozitivně. David Cameron uvedl, že je na čase jednat proti teroristům a nemůžeme čekat na další teroristický útok, jenž vykonají tito nebezpeční extrémisté. Na otázku o možné spolupráci s bojovníky kurdské armády odpověděl David Cameron ano, nepovažuje však všechny vojáky této Svobodné syrské armády za ideální partnery. Celkem by se mělo jednat až o 20.000 bojovníků.

Foto: Stephen Meese / Shutterstock.com