Evropská unie se obávala v příštím roce situace na Ukrajině, kde na poloostrově Krym probíhají i v dnešních dnech neustále boje. Jak se zdá, Evropská unie by se měla obávat úplně někoho jiného. Konkrétně se jedná o Polsko, které si zvolilo před několika dny novou vládu v čele s Jaroslawem Kaczynskim. Tato pravicově radikální strana Právo by mohla být podle odborníků velikým problémem pro politiku Evropské unie.

Politické strany Právo a Spravedlnost nerespektují demokratické principy

Dopady na politiku EU může mít tato polská vláda větší, než se ze začátku očekávalo. Politické strany Právo a Spravedlnost, které byly Polskem zvoleny, nerespektují totiž podle informací základní hodnoty Evropské unie ani principy, které jsou důležité pro demokracii. Je na čase se začít obávat polské vlády?

Evropská unie žije ve strachu z nově zvolené polské vlády, která nerespektuje hodnoty EU a demokracie

Předpokládá se, že nově zvolená polská vláda zatíží Evropskou unii více než finanční krize v Řecku, situace na poloostrově Krym na Ukrajině nebo možnost, že by vystoupila Velká Británie z Evropské unie. Pozorovatelé také očekávají pád polské měny, která padne stejně jako kurzy akcií. Jedinou zbraní proti tomuto problému je vyloučení Polska z Evropské unie, i když není tento krok zakotven v žádné ze smluv.

Foto: praszkiewicz / Shutterstock.com