Řecko v posledních dnech a týdnech zažívá „horké“ dny. Na jedné straně jsou tu uprchlíci, kteří do Řecka cestují ve velkých počtech a způsobují chaos a zmatek po celé zemi, na straně druhé je tu Evropská unie, jenž hrozí vyloučením ze schengenského prostoru. Proč hrozí Řecku vyloučení? Země totiž nejedná patřičně vůči uprchlické krizi, která postihla celou Evropu.

Evropské unii se totiž nelíbí systém prověřování a přijímání uprchlíků ze zemích z blízkého východu, který v těchto chvílích využívají řecké úřady. Potřebnou dobu na změnu dala unie řeckému premiérovi, kterým je Alexis Tsipras a musí tak učinit v nejbližší době, jelikož Evropská unie vystavila ultimátum do poloviny prosince tohoto roku.

Evropská unie vyhrožuje Řecku: Změňte systém přijímání uprchlíků nebo nebudete nadále součástí schengenu

Foto: Ververidis Vasilis / Shutterstock.com
Foto: Ververidis Vasilis / Shutterstock.com

Řecko podle unie pochybilo hlavně v tom, že odmítlo pomoc 400 pracovníků z agentury Frontex, kteří měli za úkol hlídat hranice s Makedonií. Řekové totiž chtěli hranice hlídat pomocí svých lidí. Na tuto podmínku však unie nepřistoupí a bude požadovat hlídku spojenou z osob z organizace a patřičných osob z řecké strany. Financial Times ovšem unii varuje ohledně vyloučení Řecka z schengenského prostoru. Země totiž nemá postavené žádné pozemní hranice s ostatními státy, takže by se problém přílivu uprchlíků nevyřešil.

Foto: Shestakoff / Shutterstock.com

Komentáře