Italský premiér vyjádřil svůj názor na současnou situaci v Německu. Před summitem, jenž se konal ve čtvrtek, si pozval k sobě dva své kolegy, se kterými diskutoval za zavřenými dveřmi o Německu. Agentuře Reuters se podařilo zjistit, že italský premiér Matteo Renzi považuje vliv Německa na země Evropské unie za neakceptovatelný a volající po změně v systému EU.

Exstarosta Florencie potvrdil, že je třeba postavit se tomuto vlivu, který přichází z Berlína a ovlivňuje všechny země v Evropské unii. Tento postoj také sdělil italský premiér zástupcům zemí Rakouska, Malty, Švédska, Portugalska a také Slovenska, které zastupoval Robert Fico.

Itálie už má podle premiéra Mattea Renziho už dost Německa, které má velký vliv na všechny země EU

Italský ministr na summitu zmínil snahu Německa o dodávky ruského plynu přes plynovod, o kterém se teprve jedná, přičemž je Německo pro prodloužení ekonomických sankcí proti Rusku o další půlrok. Řím už je obecně dlouhodobě nespokojený s politikou, kterou vede Evropská unie.

Všechny tyto spory mezi Itálií a Německem vyvrcholily právě s příchodem uprchlické krize a uprchlíků, kteří se hromadí v Itálii a čekají na převoz do dalších států EU. Strana italského premiéra patří mezi nejsilnější strany v Itálii, jeho postavení proti německé kancléřce Agele Merkelové však nic neznamená.

Foto: Drop of Light / Shutterstock.com