Chybovat je lidské, ale tolikrát? Přesně tuto otázku si kladli lékaři bez hranic, kteří byli už po několikáté oběťmi bombového útoku, který se neměl odehrát. Lékaři bez hranic jsou totiž nezisková organizace, která pomáhá obětem ve válkou zasažených oblastech a vztahuje se na jejich centra ochranný status. Bohužel, k jedné takové nehodě už v minulosti došlo a nebyla to až tak daleká minulost.

Jedná se o narušení mezinárodního práva.

Již před necelým měsícem jsme Vás informovali o tom, že americká armáda provedla bombový útok na nemocnici, kde pracovali právě tito doktoři bez hranic. K tomuto nedorozumění došlo ve městě Kunduz, které se nachází v Afghánistánu. Tehdy vydala armáda prohlášení o tom, že celý tento incident důkladně prověří.

Lékaři bez hranic opět pod útokem. Tentokrát padaly bomby v jižním Jemenu.

Lékaři bez hranic

Podle dosavadních informací provedla tento bombový útok na nemocnici armáda Saudské Arábie. Lékaři tento útok považují za porušení práva, jelikož armáda dobře věděla, kde se nemocnice nachází, protože získávala neustále aktualizované GPS souřadnice nemocnice. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun už se k tomuto incidentu vyjádřil a považuje to za ostudný čin, ke kterému nemělo na prvním místě vůbec dojít. O pohřešovaných nebo usmrcených pracovnících nemocnice nejsou zatím žádné konkrétní zprávy.

Komentáře