Moskva je přesvědčena, že koalice vedená USA spíše imituje boj s Daeš. Uvedla to dnes mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová.

„Bohužel, naše hodnocení zůstávají stejná, jsou zklamáním. Můžeme říci, že se koalice spíše imituje boj proti IS a skutečným terorismem, a působí na základě jejich vlastní, samozřejmě, zpolitizovaných přístupů, které jsou v rozporu s mezinárodním právem,“ uvedla Zacharová na briefingu.

Moskva obvinila koalici vedenou USA z imitace boje s IS

Podle ní je obtížné pochopit akce západní koalice: „pochopit, kdy jsou země v koalici, a kdy konají samy, je téměř nemožné“. A to vytváří „příznivé podmínky pro využívánídvojích standardů členů západní koalice“. „Bylo by hezké seznámit svět, a další země s koncepcí toho, co dělá koalice v tomto regionu,“ uvedla ironicky zástupkyně ruského ministerstva zahraničí.

Zároveň připomněla zasedání Rady bezpečnosti OSN o Iráku, která se konala 8. prosince, a varovala Turecko před novými provokacemi. „Sám fakt zasedání by měl zchladit horké hlavy v Ankaře. Doufáme, že je to bude varovat před novými absurdními kroky a provokacemi, jichž jsou, jak všichni víme, schopni,“ poznamenala Maria Zacharová k výsledkům neveřejného zasedání v New Yorku.

Připomněla, že generální tajemník OSN „se vší vážností“ vzal incident s přemístěním tureckých vojáků  do severního Iráku na pomoc místní kurdské milici (jak tvrdí Ankara).Podle Zacharové ale akce turecké armády byla překvapením i pro blízké spojence Turecka, kteří se „vzhledem k nyní nechvalně známého bloku solidarity zdrželi jakékoli kritiky.“

„Pokud jde o blok solidarity, čím dále se vyvíjí, tím zřejmější z toho vyplývá závěr: pokud se něco v NATO naučili dělat je, že společně a efektivně mlčí,“ konstatovala.Moskva jednoznačně považuje vstup tureckých vojenských jednotek do Iráku „za flagrantní porušení mezinárodního práva“.

Foto: ID1974 / Shutterstock.com

Komentáře