Národní úřad pro kosmonautiku NASA varuje svět před následky fenoménu známého taky pod názvem El Nino. Podle slov NASA budou následky tohoto přírodního jevu horší než v roce 1998, kdy způsobil El Nino nevyčíslitelné škody na majetku a v USA ztráty na životech. Tento fenomén je znát hlavně na severní polokouli, kde způsobil v minulosti nezvyklé teplé počasí a nespočet povodní, které zasáhly stovky měst po celých Spojených státech.

Tato anomálie v počasí se objevuje pravidelně každé dva roky a většinou se začne projevovat ke konci kalendářního roku a následky tohoto jevu se mohou ukázat až na jaře dalšího roku nebo dokonce po celý následující kalendářní rok. A co vlastně tento jev ve stručnosti znamená?

El Nino se opět po letech probudil a bude páchat stejné, možná i větší škody než v roce 1998, varuje NASA

Tento jev dokáže zeslabit v Tichém oceánu takzvaný Peruánský proud a způsobí tak určité oteplení v tamějších vodách. Tato skutečnost způsobí to, že se začne měnit celé klima na zeměkouli. Následující rok tak bude jedná půlka země sužována horky a druhá polovina zeměkoule bude zasažena velkými povodněmi. El Nino dokonce způsobil v zemi Paraguay záplavy takových rozměrů, až bylo vyhnáno ze svých domovů na 150 tisíc lidí, kteří o svoje domovy přišli.

Komentáře