Aliance NATO a Turecko si spolu ve včerejších hodinách sedli k jednomu stolu, aby se objasnila situace ohledně sestřeleného ruského bombardéru SU-24, který měla sestřelit turecká armáda, když letadlo narušilo letecký prostor. Turecká strana tvrdila, že kabinu ruského bombardéru několikrát varovala o narušení leteckého prostoru. Ruská strana tvrdí naprostý opak.

Bylo to suverénní rozhodnutí Turecka, jak se postarat o svůj letecký prostor.

Jeden z pilotů byl zastřelen jednotkami, které čekaly na piloty, jenž se katapultovali z hořícího letadla. NATO ovšem řeší razantní krok, ke kterému Turecko přistoupilo. Jako člen NATO, si totiž nemohl tuto akci dovolit, aniž by tuto skutečnost konzultoval s NATO, které žádnou zprávu o narušení leteckého prostoru v Turecku nezaznamenalo.

NATO projednávalo s Tureckem vojenské akce proti ruskému bombardéru

Foto: Alexander Kuguchin / Shutterstock.com
Foto: Alexander Kuguchin / Shutterstock.com

Po tomto incidentu vzrostlo napětí mezi Ruskem a Tureckem. Samotné Rusko vydalo před několika dny ekonomické sankce, které se dotknou nespočet obyvatel Turecka. Turecká armáda dokonce začala sledovat aktivitu ruského křižníku Moskva. Turecký štáb informoval o dvou hlídkách, které brázdí a hlídají vody Středozemního moře u Turecka. Konkrétně se jedná o ponorky Dolunaj a Burakreis. Obě tyto ponorky začaly hlídkovat vody na začátku listopadu. Křižník Moskva zaujal svoji pozici 25. listopadu v syrské provincii Lakatia a je připraven použít svoje rakety typu Fort, kdykoliv to bude potřeba.

Foto: Drop of Light / Shutterstock.com