Americká armáda zaostává v produkci robotických zbraní, a to nejen vůči Rusku a Číně, ale i před komerčními společnostmi. Pentagon se nyní snaží urychleně dohnat Rusko a Čínu ve výrobě robotických zbraní, píše americké vydání Defense One. Tímto tématem se zabýval americký náměstek ministra obrany Robert Work na fóru o národní bezpečnosti v pondělí, poznamenal tisk. Náměstek ministra uvedl, že Čína a Rusko učinily významný pokrok ve vývoji robotických zbraní.

Citoval letní studii autonomní robotech a umělé inteligenci a řekl, že lidská rasa stojí před „průlomovým bodem“ ve vývoji umělé inteligence. Různé národy, poznamenal, reagují velmi různými způsoby.

Americký Pentagon znervózňuje pokrok robotiky v Rusku a Číně

„Víme, že Čína již značně investuje do robotiky a autonomních systémů a ruský náčelník Generálního štábu Gerasimov nedávno řekl, že se ruská armáda připravuje na robotizovaný boj na bitevním poli a uvedl, cituji: „V blízké budoucnosti bude možné, aby vytvořené kompletní robotické jednotky byly schopny vést nezávisle vojenské operace,“ sdělil Work.

„Jak může robotická armáda protivníka vypadat? Možná jako nějaká budoucí verze Armaty T-14  od ruského obranného dodavatele Uralvagonzavod. V říjnu, zástupce generálního ředitele společnosti, Vjačeslav Chalitov řekl ruským médiím, že „budeme moci ukázat prototypy za 1,5 až 2 roky. Postupně se odklání od strojů s posádkou.“

Nebo by zítřejší robot nepřátelské armády mohl vypadat jako jeden z ozbrojených pozemních robotů z čínského Harbin Institute of Technology, kterého představila v Pekingu 2015 na světové robotické konferenci. Roboti mohou ovládat protitankové zbraně, granátomety, nebo útočné pušky. Americké plány na rozvoj umělé inteligence pro vojenské účely jsou zpozdilejší nejen vůči Rusku a Číně, ale i komerčním společnostem, dodává Daily Mail.