100 kurdských žen a dětí bylo během posledních šesti měsíců zabito v jihovýchodním Turecku uvádí Human Right Watch (HRW) a dodává, že to číslo není přesné. Tyto oběti zemřely během speciálních operací vlády a při ozbrojených střetech.

Napětí mezi tureckými úřady a kurdskou opozicí se eskalovalo v červenci poté, co ti druzí porušili dohodu o zastavení palby a obvinili Ankaru z podpory Daesh (Islamistického státu). HRW poté apelovala na tureckou vládu, aby tyto vojenské operace suspendovala a zahájila plnocenné vyšetřování.

Může se Turecko stát novou Sýrií?

Ředitel americké Kurdské informační sítě kurdský aktivista Kani Xulam o tom mluvil se Sputnikem v exkluzivním interview a říkal, že to Ankara nikdy neudělá. Mluvil o tom, jak turecká vláda vede kulturní genocidu Kurdů. „V mnoha městech byl uvalen zákaz vycházení a lidé nemohli vycházet. Při tom probíhala i bombardování a lidé, když byli zraněni, se nemohli dostat do nemocnice. Voda a elektřina byla vypnutá. Je to nevyhlášená válka, kterou Turecko vede se svým kurdským civilním obyvatelstvem ve městech po celém jihu a východu země,“ řekl v tomto interview Sputniku Xulan.

Dále dodal: „V této zemi žije 20 milionů lidí bez jakýchkoliv základních lidských práv, bez žádných politických práv a kteří jsou nuceni asimilovat se na tureckou kulturu, jazyk a literaturu. Kurdové říkají, že už toho mají dost a chtějí místní autonomii.“ Tento aktivista to prohlašoval za kulturní genocidu a etnické čistky v tom smyslu, že lidé nemají dovoleno se projevovat. Řekl, že je to proti mezinárodnímu právu a proti jakýmkoliv normám. „Turecko popírá ve své ústavě samotnou existenci Kurdů a nutí je k asimilaci.“

„Je tam již takový hněv, že to, co se teď děje v Sýrii, by se snadno mohlo zopakovat v Turecku. Ty příkopy vzájemného rozdělení jsou přesně ty samé v Turecku, kde chce sunnitská většina Kurdům a Alawitům vnutit to samé. Turecko by se tedy snadno mohlo stát něčím na způsob Sýrie,“ řekl Xulan. Dále uvedl, že: „Turci nikdy nebudou svůj vlastní útlak vyšetřovat. Nikdy to ještě neudělali a nikdy to neudělají. To by mohlo skončit občanskou válkou.“

Když mluvil o tom, zda existují nezávislí pozorovatelé a nezávislí žurnalisté, kteří by mohli poukázat na situaci Kurdského lidu, tak Xulan řekl: „Existovala jistá žurnalistka z Holandska, co to dokumentovala, ale jakmile turecká vláda začala s tímto násilím, tak tuto žurnalistku prohlásili za persona non grata, koupili jí letenku a poslali ji domů. Pokud vím, tak už tam žádný nezávislý pozorovatel není.“ Tento aktivista rovněž řekl, že i turečtí žurnalisté dělají, co mohou, aby mohli o těchto střetech referovat, ale když referují proti turecké vládě, tak jsou uvězněni.

Video s útokem zakázané kurdské PKK, jak zničila tureckou kolonu v turecké provincii Igdir:

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=AYtud83_Elw&w=853&h=480]
Foto: Orlok / Shutterstock.com

Komentáře

Comments are closed.