Dodávka Ruskem do Sýrie systémů raketometů TOS-1 Buratino (Pinocchio) může změnit průběh válečné kampaně a rovněž „pravidla hry,“ nastolené na Blízkém Východě, míní pozorovatel The National Interest Dave Majumdar. Osvědčí se tedy ve válce tato ruská zbraň?

Ruská zbraň poprvé v akci na videu! Zaznamená průběh války v Sýrii změnu?

„Namontovaný na podvozek tanku T-72 TOS-1 není obyčejné samohybné dělostřelecké zařízení, je především určeno na vypuštění těžkých termobarických raket proti pěchotě v uzavřených prostorách, jako jsou města a horské terény,“ píše analytik.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=99ylCmpbJnU&w=853&h=480]

Majumdar popisuje, že TOS-1 Buratino je v podstatě tank T-72 bez věže, místo které je umístěno 30 střel ráže 220 mm. Střely se dodávají ve dvou variantách: jedna s termobarickými raketami, druhá s raketami, jež mají zápalné zařízení.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=5_pbaBJHN8Q&w=640&h=480]

Na rozdíl od konvenčního dělostřelectva je Buratino vyroben jako zbraň na podporu pěchoty. Má dolet 400 až 5000 metrů. „Buratino dokáže jednou salvou zničit plochu 200×400 metrů. Jinými slovy, může v okamžiku přeměnit několik čtvrtí na tlející trosky,“ píše NI. Tyto technické vlastnosti, shrnuje pozorovatel, jsou celkem s to změnit průběh válečné kampaně v Sýrii.

Foto: ID1974 / Shutterstock.com

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=TuyCZiI2f8U&w=853&h=480]