Před několika lety nemyslitelná kombinace, v dnešních dnech realita. Rusko se v boji proti Islámskému státu spojilo s někým, koho by si před několika lety nepředstavoval ani sebevětší šílenec. Rusko se rozhodlo proti Islámskému státu spojit s Tálibánem, který jak se zdá sdílí stejné zájmy jako samotné Rusku, které bojuje proti teroristům už několik týdnů.

Zájmy Tálibánu se shodují s těmi, které má samotné Rusko

Tálibán je radikální hnutí, které bylo aktivní zejména v letech 1996 až 2001 v Afghánistánu. Většina zemí však jejich politicko-radikální hnutí neuznávala. Tálibán uznaly pouze tři země a byla to Saudská Arábie, Spojené arabské emiráty a Pákistán. V těchto zemích však spáchala tato extrémistická skupina více škody než užitku. Tálibán je navíc paradoxně veden v Rusku na seznamu mezi ostatními teroristickými skupinami.

Rusko a Tálibán jako spojenci v boji proti Islámskému státu. Před několika lety nepřátelé, dnes spojenci

Ruský velvyslanec obhajoval toto nezvyklé spojenectví tím, že se zájmy Ruska a Tálibánu shodují, tudíž nevidí nikde problém ve spolupráci s touto skupinou. A jak konkrétně bude tato zvláštní spolupráce probíhat? Rusko by si mělo podle informací s Tálibánem vyměňovat zpravodajské informace, které budou k prospěchu obou stran. Podle Ruska byl tento krok nutností, jelikož nárůst teroristů v oblasti se v posledních měsících mnohonásobně zvětšil.

Foto: Volodymyr Borodin / Shutterstock.com