Vzájemné vtahy mezi Ruskem a Tureckem se od doby, kdy turecká armáda sestřelila ruské letadlo, pohybují na bodě mrazu. K tomuto tématu se již vyjádřili prezidenti obou zemí, kteří obviňovali druhou stranu z porušení pravidel boje. Turecko tvrdilo, že posádku letadla několikrát upozornili na narušení leteckého prostoru Turecka a když posádka nereagovala, muselo být letadlo sestřeleno.

Moskva naopak tvrdí, že k narušení hranic nedošlo. Ruský prezident dokonce prohlásil, že se našly černé skříňky, jenž potvrdí pravdu. Tak či onak Rusko a Turecko nečekají příjemné chvíle ani po incidentu, který se odehrál ve včerejších hodinách na hladině Egejského moře, jenž bylo svědkem malé přestřelky právě mezi těmito dvěma stranami.

Rusko a Turecko spustili palbu na Egejském moři, jedna loď křížila cestu té druhé

Přesněji se jednalo o loď tureckého námořnictva, která odmítala změnit směr, takže byla ruská strana donucena zahájit palbu na tuto loď. Ruské ministerstvo obrany však uklidňuje situaci tím, že se jednalo o střelbu z takové vzdálenosti, ze které nemohla být posádka turecké lodi zasažena či zraněna. Po této palbě došlo ke změně kurzu turecké lodi, která následně proplula ve vzdálenosti 500 metrů od ruské. Celý tento incident se odehrál přibližně 22 kilometrů od řeckého ostrova Lemnos, jenž se nachází na severu Egejského moře.

Foto: Martynova Anna / Shutterstock.com