U nás v České republice i na celém světě se jedná o zcela běžnou věc, nad kterou by každý jen mávnul rukou. Saudská Arábie však poprvé ve své dosavadní historii povolila ženám jít k volbám. Ženy nejenom že mohou volit, mohou být také do městských úřadů zvoleny zcela bez jakýkoliv potíží nebo obav z trestu, jak tomu bylo zvykem.

Všechny ženy ze Saudské Arábie však touto jedinečnou možností tak nadšené nebyly. Voleb se totiž podle předběžných informací zúčastnilo 1,35 milionů mužů a pouhých 130.000 žen. Voliči si mohli vybrat z opravdu velkého počtu kandidátů. O úřad se ucházelo celkem 5.000 mužů a 980 žen.

Saudská Arábie přepisuje dějiny. Poprvé v historii tam totiž mohly ženy volit, ale také být voleny

Jedná se tak o přelomový okamžik v historii Saudské Arábie, jelikož ženy nejsou ovlivněny povinnými kvótami. Radost ženám v Saudské Arábie vyvolaly samotné výsledky voleb, jelikož tento přelomový okamžik podtrhly tři kandidátky, jenž byly zvoleny do městského úřadu. Volby měly pomoci s obsazením 2/3 městského úřadu. Tři zvolené ženy se jmenují Salmá Utajbíová, Lamí Abdalazízová a poslední zvolenou je Rašá Hafzíová. Zbytek křesel, tedy 1/3, bude jmenovat současná vláda. Král Abdalláh, který zemřel v tomto roce, usiloval již od roku 2011 o to, aby se ženy mohly aktivně účastnit voleb.