Turecko se v posledních týdnech začíná čím dál více zviditelňovat v kauzách kolem Islámského státu a samotné uprchlické krize. Ať už se jedná o sestřelení ruského bombardéru v údajném leteckém prostoru Turecka nebo obchodování s Islámským státem a ropou přiváženou ze Sýrie do Turecka.

Turecko umožňovalo kamionům Islámského státu projíždět bez problémů přes hranice se Sýrií.

Dalším důvodem, proč se v médiích po celé Evropě hovořilo o Turecku byla údajná záchrana sebevraha, kterého zachránil turecký prezident Erdogan, když projížděl se svoji kolonou po mostě. Ve včerejších hodinách jsme Vám přinesli novinku o tom, že celá tato „záchranná“ akce byla jen dobře sehraným divadlem pro média. Z tohoto sebevraha se totiž vyklubal důstojník turecké rozvědky.

Voják z ISIS promluvil: Výcvik vojáků pro Islámský stát se vykonával na území Turecka

Uběhlo několik hodin od této kauzy a je tu další novinka z Turecka. Údajný voják z ISIS promluvil o tom, že výcvik bojovníků Islámského státu probíhal v samotném Turecku. Bývalý bojovník také potvrdil, že Turecko podporuje i jiné džihádistické skupiny než je Islámský stát. Podle vojáka by se mělo jednat o skupiny jako je Ahrar al-Sham nebo Jabha al-Nursa. Turecko mělo také na začátku tohoto roku umožnit kolonám IS projet přes tureckou hranici k oblasti, kde islámisté útočili na syrské Kurdy.

Foto: thomas koch / Shutterstock.com

Komentáře