Předseda Syrského sdružení v Malmö a zároveň člen Strany zelených a místostarosta švédského města Burlov Kamal al-Rifai pozval do Švédska imáma Salmana al-Oudu. Salman al-Ouda, světově známý konzervativní imám, který byl kdysi zdrojem inspirace pro Usámu bin Ládina, byl pozván, aby promluvil v Malmö.

Holocaust je jen mýtus, tvrdí předseda Syrského sdružení v Malmö Burlov Kamal al-Rifai

„On je proti ISIS a proti všem extrémních skupinám,“ řekl k pozvání Kamal al-Rifai, který imáma pozval.

Imám Salman al-Ouda, známý jako salafista, má v sobotu promluvit na shromáždění, uspořádaném jako benefice pro syrské děti.

Salman al-Ouda, přísně konzervativní Saúd, má miliony následovníků po celém světě a byl i rádcem Usámy bin Ládina již v roce 1990. Později od teroristické skupiny al-Káida odešel a dnes údajně pracuje na „pokojném přechodu k právu šaria“, doslovně k přechodu na muslimskou víru.

Švédský islamolog Philip Halldén Lund ale říká, že al-Oudu nelze nazvat demokratem. „Byl inspirací pro Usámu bin Ládina. Patřil do skupiny, která kritizovala saúdský režim pro nedostatek úsilí docílit vysokých muslimských ideálů. A nakonec přestal být učitelem bin Ládina. Není to člověk, který odpovídá švédským demokratickým standardům,“ uvedl na jeho adresu Philip Halldén Lund.

Salman al-Ouda se vzdal násilného džihádismu, ale je považována za imáma s konzervativními hodnotami. Mimo jiné uvedl, že homosexualita nikdy nemůže být přijat islámem a holocaust nazval „mýtem obrovských rozměrů.“

Člen švédské strany Zelených Kamal al-Rifai uvedl, že nepočítal s tím, že pozvání bude třeba řešit. Tvrdí také, že doba, kdy Salman al-Ouda byl inspirací a učitelem Usámy bin Ládina je dávno pryč.

„Stalo se to před 23 lety. On je proti ISIS a všemi těmito extrémními skupinám. Říká všem, a to nejen ve Švédsku, ale ve všech arabských zemích, že je proti sebevražedným útočníkům a těm, kteří se zapojují do těchto extrémních skupin. Měl bych také dodat, že není jasné, zda dostane včas švédské vízum,“ upřesňuje Kamal al-Rifai.

„Nevím, nejsem zběhlý ve všech věcech islámu. Jsem umírněný muslim, ale máme shromáždění, kde chceme vybírat peníze pro syrské dětí. Máme připravené pohoštění a program pro opravdu pěkný den s dětmi. Nikdy jsem se nedomníval, že bude někdo proti tomuto imámovi, kterého jsme pozvali. Nemohu vědět všechno co říká o právu šaría,“ pokračuje Kamal al-Rifai.

(KPa, skn.cz, Foto: skn.cz)