Převaděči nechtějí přijít o další zisky a nabízejí po uzavření balkánské cesty migrantům nové trasy. Uzavřením balkánské trasy v důsledku dohody mezi EU a Tureckem nedošlo k útlumu práce převaděčů a ti naopak budou vydělávat na uprchlících ještě větší peníze. Nyní nabízejí na sociálních sítích dražší a riskantnější cesty do Evropy.

Migrantské cestovky nabízejí nové trasy do Evropy! Převaděči přišli na nový způsob, jak získat další zisky

Tak, v jedné z nabídek nabízí turecký pašerák  „lodní výlety z Turecka do Itálie za 6 tisíc dolarů. na osobu.“ Další inzeráty slibují „výlet do Itálie za 4,5 tis. Euro.“ Původní cena za přepravu jedné osoby z Turecka na některý z řeckých ostrovů byla už od 700 dolarů.

Cesty do Evropy se v důsledku zdražování stanou výsadou bohatých, píše se v článku německého der Spiegel.

Turecký dopravce, který si říká Abu Weil, inzeroval na sociálních sítích, několik nových, avšak drahých nabídek.  „Mí syrští a iráčtí bratři v Turecku, můžete se vyhnout problémům v Řecku a Makedonii,  jakož i cestováním přes moře, existuje možnost pohodlně cestovat z Istanbulu do bulharské Sofie autem, aniž by se noha dotkla vody – to se píše v reklamě -. cena za dospělou osobu je 2,5 tisíc euro, děti do 10 let cestují za poloviční cenu a děti do 4 let  zdarma „.

Libanonský převaděč Abu Soir nabízí ještě rizikovější trasy “ Po uzavření balkánské cesty, nabízíme lety z Libanonu, Sýrie a Jordánska do Itálie přes Libyi nebo Súdán“  Cena -. 2,6 tisíc dolarů za osobu a „nejdříve  musíte letět do Súdánu, kde se setkáte s dalšími uprchlíky na letišti a budete převedeni do Libye.“

Súdán zůstává jednou z mála zemí, kam Syřané mohou cestovat bez víza. Na druhé straně, cesta přes moře  z Libye do Itálie je považována za mnohem nebezpečnější, než přes Egejské moře, protože je stokrát delší.

Mezitím se nové trasy již promítly do statistik Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Takže poté, co 20. března, kdy dohoda mezi EU a Tureckem vstoupila v platnost, organizace IOM zaznamenala nárůst 700 procent migrantů do Itálie, 378 procent do Bulharska a 270 procent na Kypru.

(KPa, pz.cz, Foto: Melih Cevdet Teksen / Shutterstock.com)