Pražským policistům se podařilo vypátrat muže, který před nedávnem vyhrožoval zbitím předsedovi Strany zelených Matěji Stropnickému během jízdy tramvají. Muž, který je příznivcem extremistické Národní demokracie, za své jednání dostal pokutu ve výši 5000 korun. Zajímavé je, že policisté při projednávání přestupku ani nepotřebovali svědky – muž se ke slovnímu útoku sám přiznal na Facebooku.

Agresorem, který vyhrožoval šéfovi zelených Stropnickému, je podle policie jistý Jaroslav Adam. Ten si Stropnického vyhlédl začátkem března v pražské tramvaji a začal mu nadávat kvůli jeho prouprchlickým postojům. „To je ten hajzl, kterej k nám zve muslimy, aby znásilňovali naše český ženy, já to tady všem řeknu, je to Matěj Stropnický, podívejte se na něj,“ popsal tehdy Stropnický, jak incident probíhal.

Po chvíli Adam přitvrdil a začal Stropnickému vyhrožovat fyzickým násilím. „Rozdáš si to se mnou, pojď, vystup, ať tě můžu zmalovat,“ prohlásil na adresu zeleného politika podle dokumentu radnice Prahy 2, který se incidentem zabývá. Následně dodal, že až Stropnického potká příště, bude rád, když přežije.

Stropnický se ale rozhodl, že událost nenechá jen tak a vše nahlásil na policii. Policistům značně usnadnila práci skutečnost, že útočník Adam se ke svému činu po několika dnech přiznal na Facebooku, když sdílel článek serveru ECHO24.cz, který o incidentu pojednává, a doplnil ho textem: „Přátelé, toto vkládám jen proto, že jsem hlavním aktérem, a jsem na to hrdej!“

Kopii tohoto statusu, který vidíte pod tímto odstavcem, následně Stropnický předal policistům jako důkazní materiál.

Pokuta pět tisíc a tisícovka k tomu

Vzhledem k tomu, že policisté znali celé jméno a podobu útočníka, jim netrvalo dlouho, aby zjistili o koho se jedná. V následujícím řízení pak úřady usoudily, že Adam spáchal přestupek proti občanskému soužití, za což dostal pokutu 5000 korun. Zároveň bude muset uhradit další tisícovku jako náhradu za náklady spojené s projednáváním přestupku.

  Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

Adam, který o udělení pokuty informoval na svém Facebooku, ale uvádí, že své chování měnit nehodlá. „Přátelé a kamarádi… Děkuji vám všem za vaši podporu a solidaritu a slibuji, že ze svých názorů neustoupím a budu dál bojovat dle svého přesvědčení! Nehodlám zaplatit ani korunu a dál budu bojovat jako správný Čech a vlastenec!“ napsal.

Zároveň uvedl, že se proti pokutě hodlá odvolat, protože údajně nedostal možnost, aby se k incidentu vyjádřil. V radničním dokumentu, který se incidentem zabývá, a který Adam sám zveřejnil, se ovšem píše, že se „ke správnímu orgánu nedostavil“.

Redakce serveru ECHO24.cz se pokoušela kontaktovat radnici Prahy 2 s žádostí o vysvětlení, avšak mluvčí uvedla, že se k věci o víkendu nemůže vyjádřit. Nevyjádřil se ani Matěj Stropnický, který nebral telefon a nereagoval ani na textové zprávy.

Samotný Jaroslav Adam se v minulosti několikrát objevil na demonstracích, které organizovala extremistická strana Národní demokracie, kterou vede známý antisemita Adam B. Bartoš, potažmo hnutí Za naši kulturu a bezpečnou zem. Na demonstracích, kde vystupoval Bartoš, se v minulosti objevily makety šibenic a několikrát došlo i ke slovním potyčkám se zaměstnanci České televize, kteří z akce pořádali přenos.

(KPa, Echo24, Foto: Echo24)

Komentáře