NATO záměrně provokuje Moskvu, aby se vrátilo k rétorice studené války, tvrdí Patrick Lawrence, komentátor amerického časopisu Salon. A obvinil „jestřáby“ NATO z chamtivosti a bezohlednosti.

Aliance ztratila svůj deklarovaný účel a byla nucena hledat nové „hrozby“, aby ospravedlnila obrovskou byrokracii v Bruselu, četná vojenská cvičení, aby vytvořila atmosféru masové úzkosti a vojenské kontrakty, kvůli nimž organizace vlastně existuje.

Autor materiálu upozorňuje, že summit NATO ve Varšavě je závažný tím, že hovoří o druhé studené válce a to určí život na řadu let. Je to závažný a bezohledný krok,zdůrazňuje komentátor a poukazuje, že poslední studená válka stála milionů životů, biliony dolarů a dodnes si z ní neseme jizvy.

Za „hrozbu“ si „jestřábi“ v NATO vybrali Moskvu a nyní umístí vojáky nejblíže k Rusku za celou historii. Přičemž Moskva signalizuje, že nehodlá dělat nic jiného, než bránit ruské hranice, bez ohledu na hory nesmyslů o něm v tisku, poznamenává Lawrence. Připomíná, že tzv. rotace vojáků aliance je jen obcházením dohody s Ruskem z roku 1997 o neumistění stálých základen na východ od Německa.

Aliance neopouští plány na nasazení systému protiraketové obrany v ruských hranic.Velitelé NATO tvrdí, že protiraketový obranný systém ve východní Evropě nutný k ochraně před údajnými íránskými raketami.

„Je to z jejich strany neuvěřitelná arogance: vzhledem k loni podepsané jaderné dohodě s Íránem, je to jen fíkový list,“ zdůraznil popuzeně autor.

Summit NATO ve Varšavě ukázal, že konfrontace s Ruskem se nyní pro NATO stala jejím politickým kurzem. Aliance postrádá studenou válku, zisky ze závodů ve zbrojení, a tak se ji snaží oživit, a provokovat Moskvu, shrnuje rozčíleně Lawrence.

(KPa, pz.cz, Foto: Drop of Light / Shutterstock.com)