Nemecká kancelárka si pozvala lídrov najväčších nemeckých firiem vrátane Siemensu a Volkswagenu.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová pozvala lídrov najväčších nemeckých firiem vrátane Siemensu a Volkswagenu, aby spoločne diskutovali o spôsoboch začlenenia migrantov do sveta práce. Informoval o tom dnes denník Bild.

Na stretnutí v kancelárskom úrade, naplánovanom na 14. septembra, chce Merkelová presvedčiť šéfov spoločností, aby vytvorili viac učňovských a pracovných príležitosti pre žiadateľov o azyl.

Kancelárka sa nachádza pod nátlakom, aby zmiernila finančnú a administratívnu záťaž, ktorú znášajú miestne úrady pri starostlivosti o utečencov a migrantov. Tých totiž prišlo do Nemecka vďaka utečeneckej politike otvorených dverí od začiatku roka 2015 až vyše milióna, pripomenula dnes v správe tlačová agentúra DPA.

Merkelovej vláda schválila v júli balík opatrení na integráciu migrantov, vďaka ktorým sa budú títo ľudia učiť nemčinu a otvoria sa im cesty na pracoviská.

Na iniciatíve Merkelovej vlády, nazvanej “My spoločne”, sa zúčastňujú aj ďalšie firmy, napríklad automobilky Daimler a Opel, módny návrhár Hugo Boss alebo Deutsche Bank.

V krajine silnejú protiprisťahovalecké nálady, ktoré vyplývajú zo strachu, že noví príchodzí odčerpajú štátne financie a obsadia trh práce. Avšak firmy “vnímajú dlhodobý potenciál migrantov v Nemecku”. Uvádza sa to na webovej stránke iniciatívy “My spoločne”.

Účastníci iniciatívy “chcú zohrať pozitívnu úlohu pri zmene spoločnosti a chcú prispieť k atmosfére otvorenosti a vzájomného porozumenia v Nemecku”, píše sa na webe.

(KPa, kv.sk, Foto: Drop of Light / Shutterstock.com)

Komentáře