Vyhlásil to dnes švédsky minister pre imigráciu Morgan Johansson.

Minister tiež povedal, že by sa nové azylové pravidlá mali vymáhať väčšinovým hlasovaním v rámci EÚ, ak sa nedá dôjsť ku zhode názorov. “Európa ako kontinent musí niesť zodpovednosť za celosvetovú migračnú krízu,” dodal.

“Sme najbohatší kontinent na svete a je viac než jasné, že ak existuje niekto, kto dokáže túto krízu zvládnuť, je to práve Európa s jej 500 miliónmi obyvateľov,” povedal Johansson pre agentúru Reuters.

Nie je prekvapením, že Švédsko zaujalo tento postoj. Je fakt, že minuloročný pomer prijatých utečencov na počet obyvateľov vo Švédsku je najvyšší spomedzi celej Európy. Problémom ale je, že si minister Johannson nemohol na tieto vyhlásenia vybrať horšiu dobu. Štáty strednej Európy intenzívne bojujú proti povinným kvótam a Angela Merkelová zažíva ťažké straty v krajinských voľbách práve kvôli svojmu riešeniu imigračnej krízy.

Johansson povedal, že trvalý mechanizmus na distribuovanie utečencov by mohol fungovať na základe kvót, kde by sa určený počet imigrantov prerozdeľoval z táborov mimo únie do členských krajín EÚ. Tiež si myslí, že krajiny Európy by mali “zjemniť” svoje azylové zákony.

“Ak sa nevieme zhodnúť, existujú pravidlá na vytváranie takýchto rozhodnutí. Rozhodnutia odhlasované väčšinou spadajú do tejto kategórie. Európska únia by mohla prijať jeden milión utečencov každý rok,” dodal Johansson.

(KPa, kv.sk, Foto: Shutterstock)

Komentáře