Rusko oznámilo odchod syrského policejního praporu a nahradí je muslimové z Čečenské republiky. Podle The Wall Street Journal, chce tak Moskva získat přízeň Syřanů.

Rusko tak zvýší svou vojenskou přítomnost v Aleppu díky praporu vojenské policie, skládajícího se převážně z čečenských muslimů.

Podle The Wall Street Journal, tako akce směřuje k tomu „získat srdce a mysl Syřanů.“ Článek uvádí, že se takto Moskva pokouší provádět propagandistickou činnost mezi civilním obyvatelstvem Sýrie, kde opozici tvoří sunnité a vládnoucí síly v čele s Bašárem Asadem jsou alavité.

„Jsem sunnitský muslim a Čečenec,“ cituje článek velitele divize majora Ruslana Numahadžieva. Podle jeho svědectví, je nasazení Čečenců pečlivě naplánovanou kampaní s cílem navázat kontakty s civilním obyvatelstvem v oblasti, která byla kdysi centrem sunnitského odporu vůči režimu v Damašku. „Můj zástupce spolupracuje s šiíty. Pod mým velením jsou zde buddhisté i pravoslavní,“ upřesňuje Numahadžiev.

Rusko v Sýrii rozmístilo své pozemní sily, ale jak poznamenal list The Wall Street Journal, „neinzerovalo“ jejich přítomnost. O přesunu praporu vojenské policie do Aleppa naopak mluví otevřeně a ruský ministr obrany Sergej Šojgu uvedl na konci prosince, že jednotku poslal do města k „udržení pořádku.“

Čečenský prezident Ramzan Kadyrov nedávno slíbil, že bude financovat obnovu historické mešity v Aleppu. Podle něj prapor vojenské policie má „chránit civilisty před teroristy.“

Tato vojenská policie drží služby na kontrolních stanovištích a zajišťuje bezpečnost v souvislosti se začátkem práce na restaurování mešity. Podle zástupce vedoucího ruského Centra pro usmíření v Aleppu podplukovníka Alexandra Aksjonova, situace ve městě zůstává napjatá, ale místní „se s námi baví velmi srdečně.“

Opozice v oblasti Aleppa, která sleduje situaci v celé provincii Aleppo, potvrdila přítomnost několika set vojenských policistů z Ruska. Podle opozice vojenští policisté komunikují s místními obyvateli, jejich činnost je tak prospěšná nejen pro syrskou vládu, ale i pro Moskvu.

Ruská vláda si je dobře vědoma stavu syrské armády a její schopnosti držet tuto oblast a je třeba zachovat to, co již bylo dosaženo, proto do oblasti vyslala prapor vojenské policie..

Odeslání čečenského praporu do Sýrie by nemělo v Rusku připomenout sovětskou invazi do Afghánistánu v letech 1979-1989, která měla katastrofální následky. Nikdo nyní nebude protestovat, že do Sýrie byli odesláni „Kadyrovi muži“.

(KPa, pz.cz, Foto: Shutterstock)

Komentáře