Vzťahy medzi Tureckom a Európou sa ocitli na bode mrazu po tom, čo Holandsko zabránilo tureckým vládnym predstaviteľom viesť politickú kampaň za referendum, ktoré má rozšíriť moc Erdogana. Teraz Erdogan nabáda svojich občanov, aby Európu porazili pôrodnosťou.

Erdogan opakovane obvinil štáty Európskej únie z toho, že sa k Turkom správajú diskriminačne, ako také “nacistické Nemecko”, na čo zasa tieto štáty zareagovali pohoršene.

“Tu z tohto miesta odkazujem mojim občanom, mojim bratom a sestrám v Európe… Dávajte svoje deti do lepších škôl, zabezpečte, aby vaše rodiny žili v lepších oblastiach, jazdite na lepších autách, žite v najlepších domoch”, povedal Erdogan, pričom následne dodal: “Majte po päť detí, nielen tri! Vy ste budúcnosťou Európy.”

“To je aj zároveň najlepšou odpoveďou na hrubosť, s akou sa k vám správajú, na všetku tú nevraživosť a krivdy”, dodal vo svojom televíznom príhovore v tureckom meste Eskisehir, južne od Istanbulu.

Asi 2,5 milióna tureckých občanov žijúcich v Európe môže voliť vo voľbách svojej rodnej krajiny. Ďalšie milióny ľudí, ktorí žijú v štátoch EÚ, zasa majú aspoň turecký pôvod.

Erdogan má sám so svojou manželkou 4 deti a už predtým naliehal na ženy v Turecku, aby mali aspoň tri deti, aby mohla populácia rozkvitať.

V Európe, v ktorej kresťania odmietajú z rozličných vágnych dôvodov mať viac ako 1-2 deti, respektíve odkladajú čas na potomstvo na neskôr ako ostatní “ľudia tohto sveta”, sa tento jeho argument javí ako rozumný. Mail by sme si v tomto brať od neho príklad.

(KPa, hs.sk, Foto: Shutterstock)