Ruský portál pravda sa venuje poslednej návšteve Angely Merkelovej v USA, na ktorom odznela z Trumpovej strany rozhodná informácia o tom, že “Berlín dlží USA a NATO vysoké sumy za ochranu”.

Americký prezident Donald Trump, ktorý si podľa novinárov neobvykle nepodal s Merkelovou ruku, na svojom účte v Twitteri napísal, že “musia nám zaplatiť za mohutný a drahý systém ochrany, ktorými chránime Nemecko”.

Americký prezident Donald Trump už dávnejšie potvrdil koncepciu USA a NATO, založenú na potrebe zvýšenia rozpočtu NATO. USA požadujú, aby každý člen NATO na financovanie spoločnej obrany odovzdával 2% svojho HDP. Česi a Slováci nie sú v stave financovať takúto koncepciu obrany, hysterickí Lotyši chcú platiť viac ako 2% aj na úkor vlastných občanov. Väčšina krajín Východnej Európy však považuje za nezmyselné zvýšenie financovania NATO v čase, kedy nehrozí reálne nebezpečenstvo.

Ešte v novembri 2016 pohrozil Donald Trump členom NATO, že USA prestanú podporovať alianciu v prípade, ak členovia aliancie nezlepšia svoju disciplínu pri financovaní NATO. Trumpove slová vystrašili Brusel a tak momentálne Brusel začína tlačiť, aby sa výdaje na ochranu členských krajín začali zvyšovať.

Či však Európa bude nakoniec platiť účty Trumpovi nie je jasné. V poslednej dobe kancelárka Nemecka Angela Merkelovaňá naznačila, že EÚ by malo samé prebrať zodpovednosť za ochranu vlastného priestoru. Samozrejme podľa Angely Merkelovej nejde o to, aby sa EÚ dištancovala od NATO, alebo že by sa prípadne ozbrojené sily EÚ stali konkurentom NATO. Vôbec nie, Merkelová jednoducho len chce, aby ozbrojené sily EÚ doplňovali činnosť Severoatlantickej aliancie.

Pritom v rámci EÚ silnejú hlasy, ktoré tvrdia, že za NATO, ktoré aj americký prezident Donald Trump označil za zastaralú organizáciu, by sa mala nájsť adekvátna náhrada. Dokonca nemecká ľavicová politička Sahra Wagenknecht otvorene povedala, že NATO by malo byť zrušené a mala by vzniknúť nová bezpečnostná aliancia s Ruskom. Jej slová však nenašli odozvu o veľkej časti európskych politikov, ktorí zatiaľ pôsobia zotrvačne v európskych štruktúrach, ich čas sa však neúprosne kráti a čoskoro sa stanú minulosťou.

Problematike NATO sa venoval aj izraelský bezpečnostný expert Jakov Kedmi, bývalý šéf izraelskej bezpečnostnej služby NATIV. Podľa jeho slov rečiam o vzniku jednotnej európskej armády chýba reálny základ. Európa nie je schopná sama vytvoriť bojaschopné ozbrojené sily, potrebuje pomoc USA. Európania nedokážu vytvoriť skutočne bojaschopnú armádu, ktorá by dokázala reálne bojovať. Chýbajú im najmä peniaze a najmä reálna motivácia. Proti komu má bojovať nová Európska armáda?

“NATO bojovalo v Afganistane, Lýbii, Juhoslávi. Majú sa financovať aktivity kvôli falošnej hrozbe Ruska? Všetci odborníci reálne vedia, že Rusko v 21. storočí nepotrebuje bojovať proti Európe a doba masových nasadení obrovských vojenských zoskupení sa v čase existencie “hybridných vojen” skončila. Takže kvôli čomu by mali Európania zvyšovať finančné príspevky do NATO? Samozrejme USA potrebujú peniaze, potrebujú veľa peňazí a snažia sa ich získať za každú cenu” uviedol izraelský bezpečnostný expert Jakov Kedmi pre portál Pravda.

(KPa, hs.sk, Foto: Shutterstock)