Rozmanitost je kořením života. Uvedené rčení platí nejen v mnoha životních situacích, ale i tehdy, když dojde na péči o vaše zdraví.

Koření se kromě ochucování jídel mohou použít k léčbě velkého množství zdravotních problémů a onemocnění.

Pomáhají nám například s kontrolou váhy, krevního cukru, cholesterolu či v boji s infekcemi.

Přidáním těch nejlepších koření do vašeho každodenního jídla si toto jídlo nejen ochutíte, ale se o své tělo a zdraví postaráte přirozeným a holistickým způsobem.

12 nejlepších koření pro vaše celkové zdraví

Zde je 12 nejlepších koření a léčivých bylin, které můžete položit na stojan a denně je používat, abyste si vyléčili své zdravotní problémy bez použití léků a škodlivých chemikálií.

Bylinky na podporu metabolismu

1. Hořčičné semínko – pikantní prostředek, který může pomoci posílit váš metabolismus, čímž spálíte více tělesného tuku.

Jednoduše snězte 1 čajovou lžičku čistého hořčičného semínka, abyste získali extra energii.

Bylinky na poruchy trávení

2. Zázvor – používá se celá staletí k léčbě vnitřních zánětů a nevolnosti. Má antibakteriální vlastnosti, které pomáhají vyplavovat z těla toxiny a jiný zadržovaný odpad.

Zázvor můžete přidat do většiny nápojů jako polední svačinu nebo jako posilující přípravek pro trávení po každém jídle.

3. Koriandr – stimuluje trávicí systém uvolňováním plynů, které vznikají po jídle.

Tuto bylinku můžete snadno přidat do vašeho jídla nebo ji použít k přípravě čaje (vaříme ho 5 minut, ochutíme medem a přecedíme před pitím).

4. Fenykl – je fantastickým přípravkem, který nutí váš žaludek, aby vyloučil žaludeční šťávy na rozložení potravy.

Zmírňuje břišní křeče a je výborným zdrojem vlákniny. Všechny jeho části – kořen, stopky i listy jsou jedlé a mohou se přidávat do polévek a salátů.

Bylinky proti bolesti kloubů

5. Zelený čaj – obsahuje látky zvané polyfenoly, které jsou skvělé pro jejich protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Pijte až 3 šálky zeleného čaje denně, před jídlem a po jídle.

6. Kořen lékořice – podobá se přírodním protizánětlivým hormonům, které snižují otok a bolest.

Léčivá bylinka jako lékořice by se neměla užívat, pokud máte cukrovku, srdeční onemocnění nebo vysoký krevní tlak.

Dvakrát denně přidejte jednu čajovou lžičku kořenového prášku lékořice do horké vody a nechte ho louhovat asi 10 minut předtím, než ho přecedíte.

7. Česnek – je velmi užitečný v boji proti bolesti a pomáhá zmírňovat otoky při artritidě.

Pro zmírnění bolesti zvenčí, masírujte bolestivou oblast s česnekovým olejem. Konzumace 2 až 3 surových stroužků česneku denně také pomůže předcházet zánětu.

Bylinky na detoxikaci těla

8. Rozmarýn – má protiplísňové, antivirové a antibakteriální účinky a funguje jako látka snižující překrvení vašich játer.

Rozmarýn rozkládá zbytky alkoholu, nikotinu a zpracovaných potravin, které se často tvoří v naších játrech. Můžete ho přidat do různých jídel, od pečeného kuřete po polévky a dokonce smoothie.

Bylinky na posílení imunitního systému

9. Kurkuma – hlavní složkou tohoto koření je kurkumin, který je nejen silnou protizánětlivou látkou, ale má také antioxidační účinky.

Jeho antioxidanty podporují celý váš organismus, kvalitu vaší pokožky a zdraví srdce. Kurkuma také pomáhá udržovat zdravou váhu.

Přidejte jednu polévkovou lžíci do sklenice horkého mléka a pijte ho dvakrát denně. Nebo přidejte čajovou lžičku kurkumy do zeleniny, rýže nebo tofu, abyste posílily chuť a získali zdravotní přínosy tohoto koření.

10. Černý pepř – silná sloučenina, která pomáhá předcházet přibrání na váze, různým zdravotním problémům, a dokonce žaludečním problémům.

Zjistilo se, že pepř udržuje nízké hladiny cholesterolu v krvi, a zároveň brání tvorbě nových tukových buněk, což znamená, že užíváním tohoto koření si udržíte zdravou váhu a úzký pás.

Pepř můžete používat před vařením jako koření do různých jídel. Stejně ho však můžete použít čerstvý na uvařené maso.

Na spálení břišního a jiného tuku

11. Skořice – poskytuje vám prospěšné antioxidanty, které vám pomohou vytvarovat vaše tělo, a zároveň pomáhá vytvořit lepší citlivost na inzulín.

Přidejte velkou čajovou lžičku skořice do škrobových jídel nebo do snídaně, jako jsou smoothie nebo ovesné vločky.

12. Kajenský pepř – spouští trávicí systém, zejména vaše játra, odstraňuje z těla toxiny a snižuje nadbytečný tuk v těle.

Pijte sklenici teplé vody s citronem a malým množstvím kajenského pepře před snídaní, abyste dosáhli těch nejlepších výsledků.

Závěr

Představili jsme vám 12 nejlepších koření a léčivých bylin, které vyléčí téměř každý častý zdravotní problém, kterému musíte občas čelit.

Jejich pravidelným přidáváním do své stravy minimalizujete riziko vzniku několika, i vážných zdravotních problémů. Přitom vás to skoro nic nestojí, a navíc bude s nimi vaše jídlo ještě chutnější než bez nich.

(KPa, Alternativnimagazin, Foto: AM)