Co by se mohlo stát kdyby severokorejský režim neprovedl raketový test, ale mířil už na cíle. Za jak dlouho Kimovy rakety doletí do Japonska nebo USA?

V článku německého Bildu se spekuluje o možném scénáři, kdyby Kim Čong-Un vyslal rakety přímo na cíle svých nepřátel.

Soul se svým okolím, kde žije na 10 milionů obyvatel by byl zasažen za 6 minut. To znamená úder prakticky bez varování. Ačkoliv má Jižní Korea rakety krátkého doletu Patriot a nový systém THAAD , tak v případě útoku by nestačily reagovat. Podobný scénář by byl i v případě proti městu Busan na pobřeží oceánu, kde je americký přístav.

Zásah Tokia během 10 minut. Japonsko již má americké rakety Patriot a navíc se angažuje spolu s USA ve vývoji nových systémů k zachycení raketového útoku většího rozsahu. Zatím japonské ministerstvo obrany plánuje ochranu v případě prvního úderu.

A co Spojené státy? San Francisco: 30 až 34 minut, Washington D.C.:. 30 až 39 minut
Severní Korea musí pro útok proti USA vyrobit mezikontinentální balistické rakety s minimálním doletem 5500 kilometrů. Zatím ale Severní Korea otestovala raketu, která byla 30 minut ve vzduchu, ale její trajektorie není ekvivalentem mezikontinentální balistické střely. Podle odborníků by trajektorie odpovídala vzdálenosti doletu 4.500 kilometrů. V tomto dosahu je významná letecká základna na pacifickém ostrovu Guam.

New York a Washington je ve vzdálenosti více jak 11.000 kilometrů, takže prozatím jsou mimo dolet severokorejských raket a tyto rakety by musely překonat raketovou obranu umístěnou na Aljašce.

Kritici si však stěžují na nespolehlivost těchto systémů, které byly uvedeny ve výsledcích testů Strategické protiraketové obrany, „jde při nejlepším o plýtvání penězi a v nejhorším případě mohou vyvolávat v obyvatelstvu falešný pocit bezpečí,“.

Velkou otázkou je, co by americký prezident dělat v případě nebezpečí. „Může mít pouze deset minut, aby rozhodl, zda si objedná protiútok.“

(KPa, pz.cz, Foto: Shutterstock)