Porovnávání jednotlivých modelů výzbroje, které vlastní armády Spojených státeů, Číny a Ruska, dospěl novinář Business Insider k závěru, že technická převaha je stále na straně amerických ozbrojených sil.
Podle novináře jsou Američané mají náskok ve stealth letadlech, tancích, hladinových plavidlech a ponorkách, a několik výhod ruských a čínských armád pouze částečně kompenzují tuto mezeru.
V kontextu celé eskalující rétoriky ohledně amerického obchodního deficitu je proto vhodnější, aby se věnovala větší pozornost nikoliv „asymetrické hrozbě“, jako afghánský Taliban nebo „islámský stát“, ale „konvenční válce“, píše Logan Nye, komentátor Business Insider. Aby vyhodnotil pravděpodobný výsledek globálního konfliktu mezi třemi hlavními armádami světa – USA, Čínou a Ruskem – srovnal Nye technické vybavení do čtyř hlavních kategorií: neviditelná letadla, tanky, povrchová plavidla a ponorky.
Jak novinář zdůrazňuje, jsou USA zatím jedinou zemí, která má nyní ve výzbroji letadla páté generace. Zároveň připouští, že v současné době má americké letectvo pouze 187 bitevniků F-22 , zatímco nový model F-35, který má doplnit vzdušnou flotilu USA, se potýká s celou řadou potíží. Mezitím Čína a Rusko aktivně vyvíjejí své vlastní nejnovější letouny, připomíná autor.
Peking pracuje současně na čtyřech modelech – stíhačka J-31 byla předvedena na letecké show, do výroby jde údajně J-22 (tento bitevnik pravděpodobně bude konkurovat F-35, a to i F-22, zdůrazňuje Nye ) a J-23 a J-25, které zůstávají „spíše čínskou propagandou“. Na druhé straně Rusko pracuje pouze na jednom nejnovějším stíhacím letounu – T-50 nebo PAK FA – nicméně ho mnozí považují za rovnocenného F-22: není tak neviditelný, ale je mnohem obratnější. Vítězem zůstává stále F-22, už jen proto, že jeho čínští a ruští konkurenti jsou „spíše abstraktní, než reální“, ale Moskva a Peking už šlapou na paty Washingtonu, varuje autor.
Podle Nye, v případě tanků je to mezi třemi vojenskými silami „remíza“: USA má tank M-1„Abrams“ v provozu již od roku1980, ale od té doby byl již několikrát modernizován; Rusko vyvíjí projekt „Armata“, ale stále se opírá o „strašidelný“ T-90A – jeden z těchto tanků vydržel i přímý zásah v Sýrii z a,erické protitankové zbraně TOW; a konečně Čína má „Typ-99“, který je považován téměř za srovnatelný jak ruským, tak i americkým tankem. Nicméně palma vítězství, podle autora, je stále rukou Američanů, protože „historicky lépe připravuje tankisty“ a americké obrněné síly mají „novější bojové zkušenosti“ ve srovnání se soupeři.
V oblasti povrchové flotily jsou „absolutními mistry“ opět Spojené státy: v jejich rukou je největší na světě flotila deseti letadlových lodí a devět nosičů vrtulníků, pokračuje Nye. Nicméně se v nepřátelských vodách nemusí vyrovnat s tlakem čínských raket nebo ruských dieselových ponorek, třebaže na otevřeném oceánu americké lodě porazí každého, poznamenal autor.
Rusko má stále vážné problémy s nasazením sil a prostředků na moři, ale nedávné starty řízených střel „Kalibr“ na cíle v Sýrii prokázaly, že se Moskvě podařilo „najít způsob, že i malé lodě jsou velmi, velmi účinné“: odbornící předpokládají, že protilodní verze „Kaliber“ mají schopnost v dostatečném množství překonat námořní systémy protivzdušné obrany USA, upozorňuje novinář.
Čína mezitím „uskutečňuje námořní revoluci“ v pobřežní stráži, „sloužící k zajištění suverenity ve sporných oblastech“, tak i v námořnictvu, „které má stovky hladinových plavidel s nejmodernějšími raketami“ a „výkonnými radary“. Obecně platí, že vítězná palma patří americkému námořnictvu, ale v případě, že bude muset bojovat na území Číny nebo Ruska, neobejde se bez těžkých ztrát – a při významnými nedostatcích v plánování operací, by mohla totální invaze dokonce selhat, připustil Nye.
Při srovnání ponorkové flotily těchto tří zemí se Nye opět zaměřuje především na americký arzenál: americké námořnictvo má 14 podvodních raketových křižníků, které jsou vybaveny celkem 280 jadernými střelami „z nichž každá může zničit jedno nepřátelské město“, čtyři raketové ponorky, každá s 154 střelami „Tomahawk“, a 54 atomových torpédových ponorkek. V tomto případě jsou všechny z nich „high-tech, dobře vyzbrojené a nenápadné“.
Rusko má 60 ponorek, ale mají široké užití: ruské jaderné ponorky jsou stejně nebo téměř stejně nenápadné jako západní, a dieslové patří „mezi nejtišší na světě“. Kromě toho Moskva pracuje na nových typech podvodních zbraní a ruské posádky, které „byly i tak dobré, budou ještě lepší“. Čína má jen pět jaderných torpédových ponorek, 53 dieslových a čtyři podvodní raketové křižníky s jadernými zbraněmi, ale aktivně buduje nové ponorky. Podle názoru Nye, vítězem budou nakonec americké ponorky „v souvislosti se schopností ničit pozemní cíle a bojovat s ponorkami“, ale v této oblasti Čína a Rusko rychle zmenšují mezeru.
Shrneme-li článek, tak na otázku položenou na začátku, která z těchto tří zemí pravděpodobně vyhraje v konvenční válce, autor odpovídá jedním slovem: „Amerika“ .
My můžeme jen dodat naději, ať k takovému „testu“ radši vůbec nedojde.
(KPa, pz.cz, Foto: Shutterstock)