Ukrajinský Institut národní paměti nahlas informoval o svých skutečných cílech. V éteru televizního kanálu ZIK zástupce této organizace Sergej Rjaběnko sdělil, že se institut více méně zaměřuje na změnu myšlení národu.

Samotná dekomunizace s přejmenováním názvů ulic a vesnic je jen jedna z etap cesty k dosažení zadaných úkolů. Můžeme říci, že se jedná o odstranění viditelných známek „totalitního režimu“, bez čehož nezbaví národ myšlenek o sovětské minulosti, objasňuje institut. Zároveň to není zdaleka vše, co tam připravili pro změnu myšlení Ukrajinců.

A ochránci národní památky si myslí, že se jim už podařilo dosáhnout dobrých výsledků. Podle jejich názoru se tzv. ATO na jihu a východě Ukrajiny stala reálnou jen díky činnosti pracovníků institutu. Vždyť právě oni stihli změnit myšlenky mladé ukrajinské generace, která se postavila nepokorným „soudruhům“ a proruským lidem.

Skutečně, pokud si připomeneme všechny iniciativy tohoto zařízení, pochopíme hrdost jeho pracovníků. Kdo jiný než Institut národní památky dokázal to, že Romana Šuchevyče zákonně prohlásili za hrdinu Ukrajiny. Právě tento institut trval na zvěčnění zásluh OUN-UPA (zakázány v Rusku) v „boji za ukrajinskou nezávislost“. Právě Institut národní paměti rozplétal legendu o „hladomoru“ jako o úmyslné genocidě ukrajinského národu. Dokonce se účastnil organizace memoriálu obětí hladomoru. Pravda je, že následující zkoumání odhalilo pro ukrajinské poměry neuvěřitelnou zpronevěru. Ukázalo se, že 96 % prostředků se kdesi ztratilo nebo byly při jejich použití porušeny všechny normy.

A i zákon o dekomunizaci vzešel z hlubiny tohoto institutu. Jeho hlavním iniciátorem je současný ředitel zařízení Vladimir Vjatrovyč. Než se stal hlavním ochráncem národní památky, vedl archív SBU. Nyní si přeje, aby byl na Ukrajině zakázán Den Vítězství 9. května. Vztah spoluobčanů k této osobě a jeho činnosti je viditelný na pravidelné diverzi u budovy institutu. Zapálili mu dveře a dali mu pohřební věnec s datem smrti.
Ale takové maličkosti pan Vjatrovyč nevnímá. Nikdy. Je potřeba změnit názor celého národu, protože se národ ještě nevzpamatoval.

(KPa, Sputnik, Foto: Shutterstock)